Temel SEO Nasıl Yapılır ?

Web sitelerinin arama motoru performanslarının artırılması için önemli bir çalışma olan SEO, uzun soluklu bir süreç olarak bilinmektedir. Bu nedenle öncelikli olarak site içi optimizasyon işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerekir. Bu optimizasyon işlemleri ise temel SEO olarak adlandırılır. On page SEO, yani site içi SEO bu sürecin dinamiğidir. Sitenin temel sayfalarının belirlenmesi, anahtar kelimelerin site içerisinde planlanması ve diğer önemli detaylar, sürecin ana hatlarını çizmektedir. Peki, temel SEO nasıl yapılır? Bileşenleri nelerdir?

Temel SEO Teknikleri Nelerdir?

Search Engine Optimization, Türkçe karşılığı ile Arama Motoru Optimizasyonu olarak bilinen SEO; web sitelerinin arama motorlarındaki konumlarının organik olarak iyileştirilmesi sürecidir. Süreç her ne kadar iç SEO ile başlasa da, sitenin alan adı ve tasarımı da bu dinamikleri ön plana çıkaracaktır. SEO’ya Başlarken Bilmeniz Gereken Bilgiler isimli içeriğimizi inceleyerek, temel bilgileri öğrenebilir, daha sonra temel SEO adımlarına geçebilirsiniz. Ancak ben bu süreci biliyorum, sitem için temel SEO yapmak istiyorum diyorsanız, o halde içeriğimizi okumaya devam edebilirsiniz.

Anahtar Kelime Araştırması

Semrush, Ahrefs, Keyword Tool, Google Trends ve Google Ads gibi araçlar üzerinden anahtar kelime araştırması yapmanız mümkün. Bu araçları kullanmadan, kullanıcıların hangi kelimeler perspektifinde arama yaptığını bilmeniz mümkün olmayacaktır. Peki, bu araştırmayı yaparken nelere dikkat edilmesi gerekir?

 • Aranma hacminin rekabet edilebilir düzeyde olması,
 • Kullanıcıların anahtar kelimeyi kaç farklı şekilde aradıklarının tespit edilmesi,
 • Aylık düzeyde anahtar kelimenin aranma düzeyinin ne kadar değişiklik gösterdiği ve
 • Yan anahtar kelimeler ile desteklenip, desteklenemeyeceği, yaptığınız anahtar kelime araştırması çalışması ile belirlenebilir.

Kelime Araştırması Yaparken Kullanılan Toolar

 • Ahrefs Keywords Explorer
 • Semrush Keyword Research Tool
 • Ubersuggest

Bu adımı doğru bir şekilde attıysanız, o halde temel SEO çalışmalarına başlayabilirsiniz. Bundan sonrası artık sizin doğru hareket edip, etmediğiniz ile ilgili.

Meta Title ve Description

Türkçesi meta başlığı ve açıklamasıdır. Yani site, arama motorunda arandığında çıkan başlık meta title, altında çıkan açıklama ise meta description olarak adlandırılır. Bu iki faktör hayati değere sahiptir ve kesinlikle hataya gelmez. Burada dikkat etmeniz gerekenler aşağıdaki gibidir:

 • Sitenizin adı ve anahtar kelimeniz mutlaka meta title ve description içerisinde yer almalıdır.
 • Meta description içerisinde, anahtar kelimeniz başta yer almalı, daha sonrası siteye ziyaretçiyi çekecek bir dilde yazılmalıdır.
 • Meta title en fazla 60 karakter, meta description ise en fazla 150 karakterden oluşmalıdır. Daha uzun olması, doğru bir hamle olmayacaktır.
 • Tüm sayfa, kategori ve yazılar için bu bilgiler geçerlidir. Ancak ana sayfa için title ve description, mutlaka sitenin hedef anahtar kelimesine göre olmalıdır.
 • Sayfalarınızın, kategorilerinizin ya da yazılarınızın adı, meta title ve description içerisinde yer alır. Ancak ana sayfa için meta title ve description, sitenin ana anahtar kelimesine odaklı olmalıdır.

Bu iki adımı doğru bir şekilde yapmanız, temel SEO için çok önemli iki faktörü yerine getirmeniz anlamını taşıyacaktır.

URL Yapısı

Domaininizin yanında yer alan tüm kelimeler, rakamlar ve diğerleri, URL olarak adlandırılır. (Örn: alanadiniz.com/temel-seo). İşte bu yapının SEO dostu olması gerekir. Peki, SEO dostu URL nedir?

 • URL yapısı; sadece sayfa, kategori ya da yazının isminden oluşmalıdır. “SEO Nedir?” isimli bir sayfanız var diyelim. URL; alanadiniz.com/seo-nedir ya da seçtiğiniz bir şekilde olabilir. Ancak alan adınızdan sonraki kısım kesinlikle tarihten oluşmamalıdır.
 • URL yapısının kısa olması SEO açısından çok önemli bir kriterdir. Title ne kadar uzun olsa da, URL yapısını kısaltabilirsiniz.

URL yapısını doğru şekilde ayarlamak, SEO çalışmanızda harika bir ilerleme kaydetmeniz için doğru adım olacaktır. 

SEO Uyumlu Url Yapısı Nasıl Olmalı ?

Seo ya en uygun url yapısı bu şekildedir: site/seo-uyumlu-url-yapisi

Haber siteleri url yapısı bu şekilde de olabiliyor : haber/saglik/seo-url-yapisi

Tarih gerektiren sitelerde ise url yapısı : site/10-02-2020/url-yapisi

İçerik Yönetimi

“İçerik Kraldır!” tabiri doğru ve yerindedir. Çünkü içerik ile arama motorlarında yer alır, hedef kitlenizi içerikler ile etkilersiniz. Bu nedenle içerikleriniz, web sitenizde en fazla özen gösterdiğiniz konuların başında gelmelidir. Bu çerçevede içerik oluştururken aşağıdakilere dikkat etmeniz gerekecektir:

 • Doğru anahtar kelimeler üzerine hareket edin.
 • İçeriklerinizi yeterli uzunlukta yapın. Kısa içerik ya da çok uzun içerik fayda sağlamaz.
 • Rakip analizi yaparak içeriklerinizi oluşturun. Rakiplerinize bakarak, her zaman daha iyi içerikler oluşturmanız gerektiğini unutmayın.
 • Görsel ve video kullanımına özen gösterin.
 • URL yapısına ve meta title ile description kullanıma ekstra dikkat edin.
 • Belirli periyotlarda içerik ekleyin ve bunu sosyal medya hesaplarınızda paylaşmayı ihmal etmeyin.

Yukarıdaki adımları doğru şekilde uygularsanız, siz de web sitenizin içeriklerini en iyi şekilde yönetmiş olacaksınız. SEO’ya başlarken sayfalarınızın, kategorilerinizin ve içeriklerinizin yeterli olmasına özen gösterin.

Hız ve Görsel Optimizasyonu

Siz bir siteye girerken, beklemekten ne kadar hoşlanmıyorsanız, bir başkası da sizin sitenize girerken beklemekten hoşlanmayacaktır. Bu nedenle site hızınızın maksimum düzeyde olmasına dikkat edin. WP Rocket gibi ücretli ya da ücretsiz eklentiler kullanabilirsiniz. Bunun yanında görsel optimizasyonu da hızınızı etkiler. Görsellerin boyutunun düşük olmasına özen gösterin. MB boyutundaki görseller kullanmaktan kaçının.

WordPress sitelerde hız optimizasyonunda kullanılan en iyi eklentiler şunlar:

Dip not: Hosting veya sunucunuz donanımlı olmalı yoksa bu kullandığınız eklentilerin hiç bir yararı olmaz.

Eklentilerin ücretli versiyonlarını kullanmadığınız sürece etkisi pek olmaz.

1- WP-Rocket

2- WP Super Minify

3- WP-Optimize

4- Smush 

Eklentileri kullandıktan sonra site hızını ölçmek için bu araçları kullanın !

1- Google PageSpeed Insights

2- GTmetrix

3- Pingdom

Google Analytics ve Search Console Kurulumu

Artık ziyaretçi istatistiklerinizi ölçme vakti geldi. Bunun için mutlaka Google Analytics ve Search Console kurulumlarını gerçekleştirin ve birbiri ile entegrasyonunu da yapmayı unutmayın. Böylece sitenize giren kullanıcıların demografik özellikleri, sitede kalma süreleri, sayıları ve nereden ya da hangi anahtar kelimeden geldiklerini öğrenebilirsiniz.

Site Haritası ve Robots.txt

Web sitenizde yer alan URL’lerin arama motorlarında daha hızlı şekilde indekslenebilmesi için site haritanızı göndermelisiniz. Site haritanıza “alanadiniz.com/sitemap_index.xml” yazarak ulaşabilirsiniz. Daha sonra Search Console üzerinden site haritası bölümünden “sitemap_index.xml” bölümünü eklemeniz gerekir.

Robots.txt ise, arama motorlarının hangi URL’leri indekslemesine izin verildiğini bilmesi için gereklidir. Bu araç ile indekslenmesini istemediğiniz URL’leri noindex yapma şansına sahipsiniz.

Site Map Oluşturucu Siteler:

1- https://www.xml-sitemaps.com/

2- https://www.mysitemapgenerator.com/

3- https://www.sureoak.com/seo-tools/google-xml-sitemap-generator

Arama Motorlarına Kayıt

Google ile beraber; Yandex, Bing ve Baidu arama motorlarında yer almalı, hedef kitlenizin size daha rahat bir şekilde ulaşmasına yardımcı olmalısınız. Bu arama motorlarının her birinin ayrı bir hedef kitlesinin olduğu göz önünde bulundurulursa, bu durum size Google dışındaki arama motorlarından ziyaretçi elde etme fırsatı sunacaktır. Bunu gerçekleştirmek için arama motorlarının webmaster sayfalarını kullanabilir, kaydınızı kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Temel SEO ayarlarını doğru bir şekilde yapmak, orta düzey SEO’ya geçmeden önce size güzel bir temel oluşturacaktır. Böylece bundan sonraki SEO çalışmalarınızda daha etkili sonuçlar elde etme şansı bulabilirsiniz. “Temel SEO Nasıl Yapılır?” isimli içeriğimizin detaylarını burada sonlandırıyoruz. Bunun yanında soru ve görüşlerinizi bizimle yorum kısmından paylaşarak, aklınızda takılan sorulara cevap bulabilirsiniz.  

Search Console Kayıt Nasıl Yapılır ?

İlk önce search console sitesine giriş yapıyoruz https://search.google.com/search-console/ girdikten sonra site adresimizi yazıp adımları uyguluyoruz daha sonra google arama dizinine kayıt olmuş oluyoruz.

Kurulumu yaptıktan sonra tek yapmanız gereken site haritaları kısmından Sitemap.xml url ekleme yerine okutmanız gereklidir. Başka bir şey yapmanıza gerek yoktur.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

3 Responses

 1. Gerekli bilgiler için teşekkür lakin benim sitemde söyle bir şey meta title ve despcpitar kısmına ilk anahtar kelimemi yazdım sonra sitemin adı? Değiştirmem gerekiyor mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Referanslar
Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edin
Teklif Alın

Profesyonel bir desteğe ihtiyacınız varsa, teklif almak için bilgilerinizi bırakabilirsiniz.