Sitemap Oluşturma

Tool buraya gelecek

Sitemap Oluşturma

Sitemap oluşturma, site haritası yapmaktır. Site haritası üç şekilde oluşturulabilmektedir. Bunlar;

  • Online
  • Otomatik
  • Manuel

Bu konu ile ilgili detaylı bilgilere sitemap oluşturma ile ilgili program indirme uygulamasından ulaşabilirsiniz.

SEO Danışmanı Sitemap Kullanımı

SEO, arama motoru optimizasyonu işlemidir. Arama motorlarının sonuç sayfasında seo çalışmasından geçen web sitelerinin daha aktif halde olması için yukarılarda bulunmaktadır. Seo çalışması yaparken yalnızca kişilerin seo çalışma kuralları kapsamında içerikleri yazması yeterli olmayacaktır. Bunun için belirlenen bazı destek programları oluşturulmuştur. Bu programlar sayesinde seo çalışması kapsamında olan web sitesi daha aktif bir kullanım elde edebilecektir. Programlar oldukça fazla olmakla birlikte bunlardan bir tanesi sitemap olmaktadır. SEO danışanı sitemap kullanımı ile sitenin daha hızlı bir şekilde arama motoru tarafından taramadan geçmesine yardımcı olabilecektir. Bu durumda sitenin tıklanma sayısı artacak, site tıklandıkça daha üst sıralarda yer alacaktır. Site ziyaretçileri site kapsamında bulunan hizmet ya da ürün hakkında daha fazla etkileşim sayesinde bilgi sahibi olabilecektir. Bundan dolayı sitemap kullanımı SEO danışanı için önem oluşturur.

Sık Sorulan Sorular

Kullanıcılara yardımcı olmak ile arama motorları için tasarımı olan listelerdir.  Web adresinin düzenlenmiş olan tüm içeriklerini göstermektedir. Bu gösterimlerin olduğu listeye hiyerarşik liste, hiyerarşik listenin genel ismine de sitemap ismi verilmektedir. Sitemap nedir, sorusuna genel olarak site haritası denmektedir. Site haritası, sitenin ziyaretçileri için web adresi içinde yer alan sayfaları görüntülemektedir. Yani arama motorunda yer alan bütün bağlantıların sayfa üzerinde dizine yerleştirilmesi site haritası olarak isimlendirilmiştir. Sitemap dosyası ile herhangi bir web sitesinden arama yapan kullanıcının aramış olduğu bilgiyi kısa zamanda araştırma yapmadan bulmasına yardımcı olmaktadır.  Site haritaları web sitesindeki metinsel ya da görsel düzenlemelerin ismidir. Site haritası listelenmesinde bulunan satırlar direkt web sitesinde aranan bölümle bağlantı kurarak içerik tablosu konumuna gelmektedir. sitemap.xml dosyanın asıl ismidir. Arama motorlarında yer alan web adreslerinin bu dosyayı kullanabilmeleri için web adresinin ön belleğinin hatasız bir şekilde bu dosya için hazır olması gerekir. Kullanıcıların ya da arama motorlarının web adresiniz için bulunabilirliğini arttırmasında önemli bir rolü vardır. Site haritası SEO danışması kullanımı açısından da oldukça aktiftir.

Sitemap dosyası web sayfasının rehber dosyasıdır. Bundan dolayı web sayfanız için sitemap dosyası hazırlarken etkili planlama tasarlamanız gerekir. Arama motorlarında rehber görevi yaparken aynı zamanda site haritası dosya kullanıcısı görevini de üstlenmektedir. Arama motorlarına sayfanın önem arz ettiğini bildirmektedir. Bundan dolayı sitemap dosyaları doğru şekilde kullanılmalı, planlama tasarımının iyi yapılması ve dosya eklenirken herhangi bir problem oluşmaması gerekir. Web sayfaları için doğru kullanım sonucunda büyük önem taşıyan dosya türleri arasında yer alır. Sorunsuz bir sitemap dosyası ile arama motorlarının web sayfanızın yeni halini algılayabilmesini sağlamaktadır. Başarılı sitemap dosyası SEO çalışması için de oldukça önemli faktörlerden biridir. Site haritası oluşumuyla internet üzerinde işinizi daha kolay hale getirebilirsiniz. Site haritası ve araçları çeşitli kolaylıklar sağlayarak ulaşım potansiyelinizi hızlı bir hale getirecektir. Çok geniş kapsamlı aynı zamanda iyi bir site geliştirilmesinde, ziyaretçilerin web adresine daha fazla kalmasını ve site içi anlaşılabilirliği destek olacak stemaplar için gerekli olan süreyi oluşturacaktır. Bu işlem için gereken yatırımdan çekinmemelisiniz.

Sitemap dosyası yani site haritaları arama motorlarına yol gösterici özellik taşımaktadır.  Web adresiniz de XML site haritası bulunuyorsa, arama motoru sitenizi daha rahat bir şekilde bulacaktır. Ayrıca site içeriğinin daha hızlı eklenmesine de destek sağlayacaktır. Sİtemap, arama motorlarının sayfalarınızı bir bir bulması aynı zamanda taraması yerine hızlı bir şekilde site haritası dosyası aracılığıyla basit bir şekilde işlemleri yapar. Arama motorlarının siteniz için tarama süreleri bulunur. Bu süre zarfında zaman uzun sürebilmektedir. Bundan dolayı sitemap dosyası zaman tasarrufu oluşturabilecek bir yapıya sahiptir. Kısa sürede tarama yapılmasına destekleyecek site haritası dosyası ile siteniz işlemini bitirecektir. Bu sürenin site üzerindeki etkisi, arama motoru gerekli gereksiz bütün dosyaları tararken başka sitelere ait arama sonuçları çoktan oluşabilir ve kullanıcılar sitenize ziyaret etmeden tarama bitmiş olabilir. Bu da site trafiğiniz de yoğunluğun azalması anlamına gelir. Ayrıca site içi güncelleme yapmanız durumunda site haritası arama motoruna bu güncellemeyi de bildirmektedir. Site haritaları organik arama sonucu elde edilen ziyaretçilere bağlı site trafiğini zamanla iyileştirebilir avantada barındırmaktadır.

XML sitemap oluşturucu aracı, sitenizin daha olumlu şekilde indexlenmesi adına arama motoru dostu olarak bilinir. Yani aslından sitemap dosyası oluşumunda yardımcı olmaktadır. SEO aracı olan sitemap oluşumu için aşağıda bazı aşamalar verilmiştir.

  • Siteniz http:// ile başlayan URL alanına girin ve tercih seçeneklerinizi işaretleyin.
  • Sitemap oluştur seçeneğini tıklayın.
  • Birkaç saniye içinde yeni oluşan XML sitemap yönlendirilmesi gerçekleşir.
  • XML dosyası olarak kaydet alanına tıklamalısınız.
  • Sitemap indirin.
  • Domain kök dizinine yüklemesini tamamlayın.

XML sitemap Generator aracı arama motorlarının sitenizin bütün yapısını görebilmesini sağlayacaktır. Bu yapı basit ve hızlı bir şekilde arama motorlarında geçtiği için sitemap dosyası yardımcısı olarak bilinir. SEO araçları XML sitemap oluşturucu ücretsiz olarak 5000 sayfaya kadar indeksleme izni verir. Bu sayede daha fazla içerik aynı anda taramadan daha kısa sürede geçebilir. Bu durumda arama işlemi tamamlandığında sonuç sayfasında siteniz de bulunur. Sitenin tıklanma sayısı artar. Site içerisinde yapmış olduğu açık anlatımla da yine ziyaretçilerin kalma süresini uzatmaktadır.