Site İçi Linkleme İnşası Nasıl Oluşturulur?

Site içi linkleme web sitenizin bir içeriğinden diğer içeriğine yönlendiren bir bağlantıdır. Site içi linkleme SEO başaınız için önemlidir çünkü Google botları sayfalarınızı tarayarak içerikleriniz arasında geçişler yaparak birbirleri arasındaki ilişkileri bularak Google’nin kendi altyapısına sitenizi kendi yöntemi bu şekilde  kaydetmiş olur bu şekilde anatar kelimeleriniz de yükselmeler olur. Doğru Site İçi Linkleme ile daha kolay ziyaretçi çekebilirsiniz.

Ana sayfadan iç linkleme nasıl oluşturmalıyım?

Ana Sayfanız sitenizde en yüksek konuma sahiptir. Bu yüzden ana sayfanız üzerinden yapacağınız iç linklemeler diğer sayfalarınızda yapacağınız linklemelerden çok daha önemlidir. Ana sayfanız üzerinden yapacağınız iç linklemeler ile diğer sayfalarınızında tıklanma oranlarını arttırabilirsiniz. Ana sayfanızdan daha “önemli gönderilere” iç linkleme yapmanız çok daha etkili olacaktır.

Dışarıya verilen linkler : Açık URL 

İç Linkler : Ananchor yani “kelimeyi seçip vermelisiniz “

Önemsiz sayfalara giden bağlantıları tespit etme

Sitenizde ki İç Bağlantıları test etmek için Ahrefs Site Denetim Aracını kullanmamız gerekmekte. Ahrefs Site Denetim Aracını kullanarak sitemizde ki hatalı bağlantıları denetleyeceğiz.

Ahrefs veya Screaming frog Site Denetim Aracı ile 5 Sorunu Bulabiliriz.

1- Bozuk Bağlantılar

Site içerisindeki bozuk bağlantıları bulabilmek için Ahrefs programı içindeki adımlarımız şu şekilde olacaktır.

“Site Denetimi> Dahili sayfalar> Sorunlar sekmesi> 4XX  sayfası”

“response codes > (4xx hataları)”

Bu şekilde sitenizdeki bütün bozuk bağlantılar gözükecektir.

2-Yeniden Yönlendiren Sayfa Bağlantıları

Site içerisindeki Yeniden Yönlendiren Sayfa Bağlantılarını bulabilmek için Ahrefs programı içindeki adımlarımız şu şekilde olacaktır.

“Site Denetimi> Yönlendirmeler> Sorunlar sekmesi> 3xx yeniden yönlendirmesi”

“response codes > (3xx hataları)”

Bu şekilde site içi yönlendirme yapan bütün bağlantıları görebilirsiniz.

3- Önemsiz Sayfalara Yönlendiren Bağlantılar

Site içerisindeki Önemsiz Sayfalara Giden Bağlantıları bulabilmek için Ahrefs veya screaming frog programı içindeki adımlarımız şu şekilde olacaktır.

“Site Denetimi> Dahili sayfalar> Başarı (2xx)”

“response codes > (2xx hataları)”

Bu raporda sitenizde çalışan sayfaları görebilirsiniz.

4- Derin Bağlantılı Önemli Sayfalar

Site içerisindeki Derin Bağlantılı Önemli Sayfalar Bağlantılarını bulabilmek için Ahrefs ve screaming frog programı içindeki adımlarımız şu şekilde olacaktır.

“Site Denetimi> Dahili sayfalar> 2xx”

Bu şekilde kaynak sayfanızdan en çok tıklanma alan bağlantıları göreceksiniz.

5-Başıboş Sayfalar

Site içerisindeki Başıboş Sayfalar Bağlantılarını bulabilmek için Ahrefs ve screaming frogprogramı içindeki adımlarımız şu şekilde olacaktır.

“Site Denetimi> Bağlantılar> Sorunlar sekmesi> Artık sayfa (iç bağlantı içermez)”

Bu raporda site içinde yönlendirme bağlantısı almayan sayfalarınızı göreceksiniz.

İç bağlantı çeşitleri nelerdir?

Siteniz içerisinde bağlantı kurmak için 2 farklı bağlantı çeşidi kullanabilirsiniz.        Bu şekilde sitenizi Google’da anahtar kelime olarak öne çıkarabilir, gelen ziyaretçileri siteniz içinde ki diğer sayfalara geçmeye yönlendirebilirsiniz. Sitenizde kullanabileceğiniz 2 Bağlantı Çeşidi Şunlardır;

1-Yönlendirme Bağlantıları

Kullanıcıların sayfalarınızı bulabilmesine yardımcı olmak için header, footer ve gezinme çubuklarınızda ki bağlantıları içerir

2-İçerik Bağlantıları

İçeriğinizin gösterildiği sayfadan diğer içeriklere yönlendiren bağlantılardır.

İç Linkleme Nedir?

İç Linkleme, sitenizdeki bir sayfanızda ki içerikten diğer bir sayfanızda ki içeriğe yönlendiren bağlantılardır. İç Linklemeyi sitenizdeki sayfa içeriklerinizde sadece açık URL şeklinde değil içeriğiniz içerisinde yer alan kelimelerle veya resimlerle bağlayarak ziyaretçilerinizin diğer sayfa ve içeriklerinizi görebilmelerini ve o bağlantılara tıklayarak onları istedikleri sayfaya ulaştırabilirsiniz.

SEO Çalışmasında İç Linkleme Nasıl Kullanılır?

Sitenizin Google’da ki seviyesini arttırmak için sitenizde yapacağınız İç Linklemeler oldukça önemlidir. Sitenizde yayınlayacağınız içeriklerinize daha önceden yayınlanmış olan içeriklere açık URL ile link verebilirsiniz özellikle birbirine benzer ve yakın olan içeriklerinizi linklemeniz Google tarafından o 2 içerik arasında bir bağ bir köprü olduğu şeklinde anlaşılacak olup sitenizi öne çıkaracaktır.

Tanıtım Yazısı Alırken Nasıl Linkleme Yapmalıyız?

Tanıtım Yazılarını güncel, SEO seviyesi yüksek olup kaliteli ve özgün içerik olan sitelerden almanız sizin için daha faydalı olacaktır. Tanıtım yazılarında anahtar kelime üzerinden linkleme yapmak yerine çok fazla link çıkışı olmamak kaydıyla “URL şeklinde yapmak çok daha mantıklı olacaktır.” Çünkü Google bünyesinde marka isminiz öne çıkmış olup SEO performansınız artacaktır.

Yukarıdaki görseldeki gibi açık url şeklinde Dış Link almanız kullanıcıların tıklamasına ve daha çok trafik çekebiliceğiniz url tipi dir.

Blog Yazımdan Diğer Yazılarıma Kaç Tane İç Link Vermeliyim?

Kaç tane iç link olması gerektiği ile ilgili herhangi bir genel kural yoktur fakat yazılmış her 1000 kelime için 10-15 link normal aralıktadır. Vereceğiniz iç linklerin birbiri ile bağlantılı ilişkilendirilebilir olması durumunda sayı kısmında pek takılmamanızı öneririz. Sitenizin büyüklüğü vereceğiniz İç Link sayısını önemli derecede etkilemektedir. Sitenizde ne kadar çok iç link olması linklerin gücünü azaltmış olacaktır.

İç Bağlantıların SEO ile Alakası Nedir?

İç Bağlantılar SEO Performansınızda önemli bir role sahiptir. Site içerisinde yaptığınız iç bağlantıların birbiri ile alakalı olması Google botları tarafından fark edilip 2 içeriğinizin de Google’da ki seviyeleri yükseltilip, SEO seviyenize katkı sağlayacaktır

İçerikler ile İç Bağlantı İlişkisini Nasıl Kurmalıyız?

Sitenizin SEO seviyesini belirleyeceğiniz iç bağlantı stratejisi ile yükseltebilirsiniz. İç bağlantı kullanacağınız içeriklerin birbirleri arasında olan benzerlik seviyesi, içerikler arasındaki ilişki düzeyi ve içeriklerin değerini göze alarak bir İç Bağlantı kurmalısınız.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Referanslar
Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edin
Teklif Alın

Profesyonel bir desteğe ihtiyacınız varsa, teklif almak için bilgilerinizi bırakabilirsiniz.