Site Dışı SEO Nasıl Yapılır?

İnternet siteleri arama motorlarında görünür olmak ya da ilk sıralarda bulunmak istiyorsa öncelikli olarak SEO çalışmasını yaptırmaları gerekir. SEO kendi içinde ikiye ayrılmıştır. Bunlar site içi SEO ve site dışı SEO şeklindedir.

Adından da anlaşılacağı gibi site içi SEO çalışması internet sitesinin kendisiyle alakalı olan çalışmaları kapsar. Bu çalışmalarla ilgili daha önce blog alanımızda siz değerli takipçilerimize gerekli bilgileri vermiştik. Bu makalemizde ise site dışı SEO nasıl yapılır? Basit bir şekilde onu anlatalım istedik.

Site Dışı SEO Nedir?

Yine burada adından anlaşılacağı gibi dış SEO sitenizin dışında gerçekleştirilen eylemleri ifade eder.

Bu çalışmanın amacı dış sıralama faktörlerini optimize ederek arama sonuçlarında bir sitenin popülerliğini artırmak ve bu sayede sitenin daha güvenli olduğunu ispat etmeyi içerir.

Sayfa Dışı SEO Neden Önemlidir?

Arama motorları algoritmalarını sürekli olarak değiştirmekte ve bu sayede kullanıcıya daha işe yarar içerikler bulmaya çalışmaktadır. Site dışı SEO’nun etkili olabilmesi için başka sitelerden alacağınız linklerin yani tanıtım yazılarının mutlaka kaliteli olması gerekir. Bu nedenle dış çalışmada yapılan linklerde anahtar kelimelerin doğru yer de ve doğru zamanda kullanılması gerekir. Sayfa dışı SEO yapılmadan SEO’nun tam olarak başarıya ulaşması mümkün olmayacaktır.

Bir sitenin içerikleri ne kadar değerliyse dışarıdan siteye gelen linklerde o kadar değerlidir. Bu nedenle yapılacak çalışmada alınacak linklere dikkat etmekte fayda vardır. Yani kalitesiz ve puanı sizden düşük olan bir siteden alınacak olan tanıtım yazısı yani diğer bir adıyla link sizin işinize yaramayacağı gibi zararı da olacaktır.

Linkler ve Sayfa Dışı SEO

Dış SEO çalışmasının diğer bir adı da backlinktir. SEO’nun kalbi olan bu çalışma arama motorları açısından çok önemlidir. İçeriğe eklenmiş olan linkler sayesinde arama motoruna değerli olduğunuzu hissettirebilirsiniz.

Backlinklerde nasıl kazanıldığına dair 3 ana bağlantı şekli vardır. Bunlar doğal olan bağlantılar, satın alınan bağlantılar ve kendinizi oluşturmuş olduğu bağlantılar. Temelde hepsinin amacı ve değeri aynıdır. Bunun içinde önemli olan bu bağlantıları aldığınız sitenin sizden daha değerli ve arama motorunun gözünde kıymetli olması gerekir.

Dış SEO ve Sosyal Medya

Sosyal medya da yapılan paylaşımlarda dış SEO olarak kabul ediliyor olsa da arama motorları artık bunların farkında. Durumun kötüye kullanılmaması açısından da sosyal medya bağlantılarına farklı bir gözle bakıyor. Yani sosyal medya bağlantıları her ne kadar fayda etmez gibi görünüyor olsa da aslında marka bilinirliği oluşturmak ve bu sayede trafik sağlamak açısından çok önemlidir.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Referanslar
Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edin
Teklif Alın

Profesyonel bir desteğe ihtiyacınız varsa, teklif almak için bilgilerinizi bırakabilirsiniz.