SEO’ya Başlarken Bilmeniz Gereken Bilgiler

Site içi ve dışı çalışmaları ile web sitelerinin arama motorlarındaki rehberi olan SEO, içerikten dış bağlantıya kadarki süreçte tam anlamıyla uyumlu olmayı gerektirmektedir. Bunun için yapılan SEO, yani Arama Motoru Optimizasyonu çalışmaları, aradığınız arama motoru performansına ulaşmanız için size her türlü avantajı sağlıyor. Ama tabi ki sürecin komplike olması ve tüm arama motorlarında aynı performansın gösterilememesi, yapılan teknik düzenlemelerin önemini net bir şekilde gösteriyor. Ancak Google’ın tekelleşerek %80’in üzerinde pazar payına sahip olması, diğer arama motorları arasında yer alan Yandex, Bing ve Yahoo gibi arama motorlarının önemini düşürüyor. O halde, bu süreç nasıl yönetilmeli? Şimdi size bu içeriğimizde SEO’ya başlarken bilmeniz gereken bilgiler hakkında bahsedeceğiz.

SEO (Search Engine Optimization) Nedir?

Türkçesi Arama Motoru Optimizasyonu olarak bilinen SEO, web sitelerinin performansının arama motorlarında yükseltilmesi, sitelerin arama motoru sıralamalarının iyileştirilmesi işlemidir. Pek çok faktörün devreye girmesi ile gerçekleştirilmesi gereken SEO’nun, ana bileşenlerini bilmek ve ona göre çalışmalar yapmak gerekir. Bu nedenle;

 • Sahte yöntemlerden kaçınmak,
 • Doğru yöntemleri uygulamak,
 • Süreklilik sağlamak ve
 • Siteye daima trafik çekmeye devam etmek, SEO çalışmalarının ana bileşenlerini oluşturacaktır.

Tüm bunlar ışığında, web sitenizi arama motorlarında yükseltmek isterseniz, o halde sizin için hazırlayacağımız bu rehberi çok dikkatli bir şekilde okumalısınız.

SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

Uzun yıllardan beri var olan SEO kavramı, özellikle son 5 yılda popülerliğini artırdı ve artık hemen her site sahibi kişinin aklında doğru bir SEO çalışması yapmak ya da yaptırmak var. Tabii ki bu çalışmaların ne kadarı doğru? Bunu ne yazık ki bilmiyoruz. Ancak bilinen gerçek, yapılan çalışmaların spam ağırlıklı olduğu. Tabii ki bu tarz çalışmaların cezası da arama motorları tarafından çok geçmeden veriliyor. Peki, doğru bir SEO çalışması yapmadan önce, nelerin bilinmesi gerekir?

Etkili Alan Adı (Domain) Seçimi

Yükselmek istediğiniz kelimenin alan adınızda geçmesi bir şey ifade etmez. Kullanıcı için güzel bir referans olsa da, SEO açısından herhangi bir faydası yoktur. Ancak domain seçmenin belirli incelikleri bulunur. Bunlar ise şu şekildedir:

 • Kısa ve öz olmalıdır. Onlarca karakter uzunluğunda domainler fayda sağlamayacaktır.
 • İçerisinde “-“ kullanılmaması gerekir. Yalnızca harflerden oluşması çok önemlidir.
 • “.com”, “.net” ya da diğer uzantılar olabilir. Ancak akılda kalıcılık açısından “.com” alan adı seçmek çok önemli olabilir. Tabi ki bu durumun SEO açısından bir faydası ya da zararı olmaz.

Yukarıdaki kriterlere uygun bir alan adı seçerek, SEO çalışmasına başlayabilirsiniz. Bu durum SEO çalışmasından önce en önemli adımdır.

Doğru Web Sitesi Tasarımı

Web siteniz kesinlikle kullanıcı odaklı bir şekilde tasarlanmalı, SEO çalışmasına uygun olarak düzenlenmelidir. İşte bunun için kullandığınız tema ya da özel tasarım çok dikkat çekecektir. Ayrıca tasarımda en büyük işlevin kullanım kolaylığı ve hız olduğu gözden kaçırılmamalıdır. İşte bu doğrultuda gerçekleştirdiniz web sitesi tasarımı, yapacağınız SEO çalışmasının temelini oluşturacaktır. Bu çerçevede;

 • Kolay kullanılabilir bir arayüz,
 • Mobil uyumlu tasarım,
 • Site içerisinde hızlı dolaşım ve
 • Tasarım ile dikkat çekiciliğin sağlanması, doğru bir web sitesi tasarımının temel taşları arasındadır.

Tüm bu kriterlere uygun olarak tasarlanan web siteleri, ileride yapacağınız SEO çalışmalarının temelini oluşturacaktır.

Site Menü Planlaması

Web sitesine giren ziyaretçiler, öncelikli olarak menüye bakar ve menüde aradığını bulursa hizmet alır ya da bilgiyi okumaya karar verir. Bu nedenle doğru bir menü planlaması, SEO çalışmasının başarıya ulaşması adına zorunlu olacaktır. Menü planlaması yapılırken;

 • Hizmet hakkında tüm detaylara ulaşılması,
 • Kullanıcının sitede gezinmeye teşvik edilmesi ve
 • Mal ve hizmetlerin tertipli bir şekilde listelenmesi, en hassas konuları oluşturmaktadır.
 • Önemli menüleri header kısmına önemsiz menüleri footer kısmına ekleyerek seo tarafında avantaj sağlamış olursunuz.

Yukarıdaki hususlara dikkat ederek oluşturduğunuz menü ile yaptığınız SEO çalışmasını desteklemiş, kendinize ve kullanıcıya yol haritası çizmiş olacaksınız.

Önemli sayfaları kullanıcıya göster

Anahtar Kelime Araştırması

Menüde yer alacak sayfaların ya da kategorilerin belirlenmesi, içeriklerin başlıklarının ve alt başlıklarının tespit edilmesi, anahtar kelime araştırması ile mümkündür. Bunun için Semrush, Ahrefs ve Keyword Tool çok büyük fayda sağlar. Böylece kullanıcıların arama motorlarında hangi kelimeleri aradıklarını görme şansı elde etmiş olursunuz.

Rakip Analizi

SEO çalışmasının en önemli adımlarından bir tanesi rakip analizidir. Çünkü rakiplerinizin ne yaptığını iyi bir şekilde analiz ederseniz, sizin için de uygun bir yol haritası oluşacaktır. Bunun için Semrush, Ahrefs ve Keyword Tool araçları kullanılarak, rakiplerin hangi kelimelerden trafik aldığı, hangi tür içerikler yazdığı net bir şekilde tespit edilebilmektedir.

İçerik Üretimi

İçeriğin dinamiklerine uygun olarak üretim yapmak, herkesin gerçekleştirebileceği bir işlem olmamakla beraber, belirli dinamiklerin burada devreye girmesi gerekir. Üretim sürecinde dikkat edilmesi gerekenler aşağıdaki gibi olacaktır:

 • Doğru başlık seçmeli, başlığınızda anahtar kelimeniz mutlaka yer almalıdır.
 • Anahtar kelimeleriniz, alt başlıklarda da mümkün olduğunca yer almalıdır.
 • Anahtar kelime dağılımı metin içerisinde %2’yi geçmemelidir. Fazla anahtar kelime kullanmak, sizin için başarıyı sağlamayacaktır.
 • İçerik semantik düzene uygun olarak üretilmeli, bunun için benzer yan anahtar kelimeler metin içerisine dağıtılmalıdır.
 • Metnin sonunda “Sıkça Sorulan Sorular” kullanımı yapmak ve kullanıcıların sordukları sorulara cevap vermek, arama motorlarında yükselişinize önemli katkı sağlayacaktır.

Yukarıdaki dinamiklere uygun olarak içerik üretir, içeriğinizi görsel ve videolarla süslerseniz, arama motorlarında yükselmek için en doğru adımı atmış olacaksınız.

Meta Title ve Meta Açıklaması

Sayfaların, kategorilerin ve içeriklerin her birinin meta title ile açıklamaları doğru olarak girilmeli, hem meta title, hem de meta açıklamasında anahtar kelime mutlaka başta yer almalıdır. Bu durum SEO açısından çok kritik bir kuraldır. Met açıklamaları 150 karakteri geçmemeli, kullanıcıyı siteye yönlendirecek şekilde olmalıdır.

Site İçi Linkleme

İçerikler, sayfalar ve kategoriler arasında doğru ve etkili bağlantı kullanmak, kullanıcıların site içerisinde daha rahat hareket edebilmelerini kolaylaştıracaktır. Bu durum aynı zamanda kullanıcısının sitede kalış süresini doğrudan etkileyecek, hemen çıkma oranını düşürecektir.

Search Console ve Analytics Kurulumu

Hangi kelimelerden ziyaretçi çektiğiniz, ziyaretçilerinizin hareketleri, gezintileri, siteye girdiklerinde neler yaptıkları, yukarıdaki iki Google aracı ile öğrenilebilmektedir. Bu nedenle iki aracın kurulumunu mutlaka yapmanız gerekir. Bununla beraber her iki aracın birbiri ile entegrasyonunu yapmayı da unutmamalısınız.

Site Haritası Ekleme

Google botlarının sitenizin dizine eklenmesini hızlandırması için, mutlaka site haritasının gönderilmesi gerekir. Site haritasını Yoast SEO eklentisi kendisi otomatik olarak eklemekle beraber, Search Console üzerinden site haritasının uzantısını da araca kaydetmelisiniz.

Robots.txt Dosyası

Gereksiz sayfaların indekse kapatılması ve hangi sayfaların indekslenmesi gerektiğinin belirlenmesini sağlayan dokümana robots.txt dosyası adı verilmektedir. Bu nedenle dokümanın hazırlanıp, public.html klasörüne eklenmesi gerekir.

Dış SEO

Sitenizdeki tüm iç SEO çalışmalarını tamamladıktan sonra sırada dış SEO yer alır. Yani bu tamamen dışarıdan gelen bağlantılarla ilgilidir. Dış SEO’nun yalnızca backlink ile ilgili olduğunu söyleyenler olsa da, bu durum kesinlikle doğru değildir. Çünkü dışarıdan aldığınız her doğru bağlantı, sizin için etkili bir geri dönüş olacaktır. Bunun için sosyal medya mecralarından gelen ziyaretçileri, satın aldığınız tanıtım yazıları ve alakalı backlink kullanımı, web sitenizin yükselişi açısından harika olacaktır.

Sosyal Medya

Google, her zaman sosyal medyadan gelen ziyaretçilerin değerini ön plana çıkarmıştır. Bu nedenle yaptığınız çalışmalarda sosyal medyaya da yer vermelisiniz. Önemli sosyal medya mecralarında hesap açarak, hedef kitlenize hitap etmelisiniz.

AdWords (Google Ads)

Google sıralamalarının en üstünde yer alan sponsorlu reklamlar, Google Ads reklamlarıdır. Bu reklamlar tıklama başına belirli bir maliyete katlanmanızı gerektirir. SEO çalışmasının henüz başındaysanız ve organik ziyaretçi elde edemediğiniz için hedef kitlenize ulaşamıyorsanız, Google Ads ile bu süreci hızlandırabilirsiniz.

Yukarıdaki adımları en ince ayrıntısına kadar uygular, tüm adımları kontrol ederek ilerlerseniz, her zaman SEO çalışmasında başarılı olabilirsiniz. “SEO’ya Başlarken Bilmeniz Gereken Bilgiler” isimli içeriğimizi burada sonlandırıyoruz. Ayrıca soru ve görüşlerinizi bize yorum kısmından ya da iletişim sayfamızdaki form üzerinden iletebilirsiniz. Siz de yukarıdaki kriterlere dikkat ederek, harika bir SEO çalışması yapabilir ve başarıyı en hızlı şekilde yakalayabilirsiniz.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Referanslar
Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edin
Teklif Alın

Profesyonel bir desteğe ihtiyacınız varsa, teklif almak için bilgilerinizi bırakabilirsiniz.