SEO Uzmanı

SEO Uzmanları

Seo uzmanı, çalışmaları kapsamında kendi başarısını kanıtlamış, optimizasyon işlemlerinde oldukça ilerlemiş kişilere verilen isimdir. Seo danışmanı ve seo uzmanı teknik olarak aynı işi yapmamaktadır. Seo uzmanları sahada görev yapabilirken,  seo danışmanı online seo hizmeti verebilir. Bu durum tercihe bağlı kalmaktadır. Seo danışmanları genel olarak hizmet verdikleri web sitesine direktif, geri dönüşler ve raporlar sunabilmektedir.  Seo danışmanları teknik seo kısmına müdahale etmezler. Seo uzmanları teknik çalışmaları gerçekleştirebilirler. Bu yetkinlik yalnızca seo uzmanında vardır.  Seo uzmanı statü açısından seo danışmanından daha üsttedir. Profesyonel seo uzmanları bir web sitesinin durumu ne olursa olsun ona istediği başarıyı verebilecek bilgiye, donanıma ve yeteneğe sahip olması gerekir. Aksi takdir de zaten uzman unvanını alamamaktadır. Seo uzmanı çalışma alanı kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Seo uzmanları genel olarak çalışma stilleri açısından ihtiyaca göre iş almaktadırlar. Sürekli farklı görevde bulunabilirler. Aynı anda birden fazla firma, ajans ile çalışmaya başlayıp ikisi içinde kusursuz çalışmalar çıkartabilirler.

Samet Sağlam

Seo uzmanı ne kadar maaş alır, sorusu gerek seo danışmanları gerek seo işine girebilecek olan potansiyel kişilerin merak ettiği bir sorudur. Seo uzmanının aldığı maaşın belirlenmesinde bazı etkenler söz konusudur. Bu etkenleri aşağıdaki listede inceleyebilirsiniz.

 • Sektör deneyimi
 • Ajans deneyimi
 • Sunabildiği hizmetler
 • Geçmiş başarıları
 • Geçmiş iş ortaklıkları
 • İş tanımı

Seo uzmanı yalnızca verilen görevi tek başına üstlenmemeli yeri geldiğinde profesyonel seo uzmanı olduğunu belli etmeli ve takım lideri olarak çalışmalıdır. Bütün bunlar düşünüldüğünde maaşın değişkenlik gösteriyor olması ve bazı durumlarda bölünüyor olması net bir maaş rakamı oluşturulmasında yardımcı olmamaktadır. 40 adet seo uzmanı tarafından maaş verileri paylaşılmıştır. Bu verilere göre seo uzmanı maaşları; en düşük seo uzmanı maaşı 5.370 TL, ortalama seo uzmanı maaşı 8.850 TL ve en yüksek seo uzmanı maaşı 15.320 TL olarak belirlenmiştir. Bu maaşlar 2 katına çıkabilmekte ya da farklılık gösterebilmektedir.  Belirlenen maaşlar küçük popülasyona aittir. Ortalama seo maaşları belirlenmesi için verilmiştir.

SEO Uzmanı Nedir? Ne İş yapar?

Site içi seo, site dışı seo, anahtar kelime araştırması, rakip analizi ve teknik seo gibi seo ve diğer alt dallarında kendisini ve başarısını yaptığı çalışmaları ile kanıtlamış, optimizasyon işlemlerini meslek haline getirebilmiş kişilere seo uzmanı ismi verilmiştir. Seo uzmanı nedir, sorusu genel olarak web adresi sahipleri tarafından sorulmaktadır.  Çünkü web sitelerinin arama motorlarında alt sıralarda değil de daha üst konumda olmasını isterler. Bunun için arama motorlarının belirlemiş olduğu bir sistem mevcuttur. Sistemde taramadan sık geçebilirse web sitesi üst sıralarda yer alabilir. Taramadan sık geçebilmesi içinde en iyi seo uzmanı ile çalışmak için anlaşmış olmalıdır. İhtiyaç görülmesi gereken her alt dalda yeteneğini sergileyebilecek potansiyelde olması oldukça önemli bir husustur. Birden fazla alanda uzmanlı olmalı ki seo uzmanı olarak isimlendirilebilsin. Seo çalışması yalnızca bir konu bazında araştırma yapılması değildir. Geniş araştırma kitlesi ile çalışmalar yürütülür. Bir seo uzmanı olmak yeri geldiğinde tek başına bir şirket ya da firmanın birden fazla işini tek başına başarılı bir şekilde tamamlamasıdır.

SEO Uzmanının Sorumlukları Nelerdir?

Seo uzmanının sorumlulukları oldukça fazladır. Bu sorumluklardan bazıları aşağıda listelenmiştir.

 • Web sitesinin kod dizinlerine erişim ve düzenleme yapabilme
 • Teknik seo alanında donanım ve yetkinliğe sahip olma
 • Görsel seo ile özgünleştirme yapabilme, tasarım ve kelime araştırması yapabilme
 • Rakip seo uzmanları web sayfalarında iç seo ve dış seo analizleri yapabilme
 • Analiz hazırladığında sitenin eksiklerinin bütününe hitap edebilme
 • İçerik analizleri yapabilme, kontrol edebilme ve rakibe göre içerik oluşturup – geliştirebilme
 • Etik UI/UX kurallarının analizlerini yapabilme ve danışmanlık sağlayabilme
 • Seo çalışmaları kapsamında yol haritaları, stratejileri oluşturabilme
 • Seo araçlarını uzmanlık derecesinde kullanabilme
 • Google ve arama motoru algoritmasını güncel olarak takipte kalma, bunlar hakkında raporlar ve çıkarımlar oluşturabilme

seo uzmanı olmak için bütün bu sorumlulukların altından kalkabilmelisiniz. Bu sorumlulukların hepsini yalnızca bir seo uzmanı eş zamanlı olarak gerçekleştiremez. Bundan dolayı seo stratejisti belirlenmeli ve buna göre seo uzmanları pozisyonları oluşturulmalıdır. Seo çalışması planlı ve disiplinli ilerleme göstermelidir.

Sık Sorulan Sorular

Profesyonel seo uzmanı Samet Sağlam ile seo hizmeti alabilmek için anlaşma yaptığınız da, web sitenizin gelişmesine dair hangi hizmeti talep ediyorsanız onu size sunabilmektedir. Sunduğu hizmetleri inceleyecek olursak;

 • Seo çalışması
 • Site içi seo çalışması
 • Site dışı seo çalışması
 • Anahtar kelime araştırması
 • Rakip seo çalışanlarının analizi
 • Teknik seo çalışması
 • E – ticaret seo çalışması
 • Kurumsal seo çalışması

Gibi seo ve seo ‘nun alt dallarında hizmet sunabilmektedir. Seo uzmanı arıyorum, diyorsanız Samet Sağlam sizlere bir seo çalışmasından bekleyebileceğiniz bütün hizmetleri sunabilir. Senelerdir bu sektör içerisinde olmasından dolayı işlerinde kendini oldukça geliştirebilmiş ve işlerinin başarılarını edindiği tecrübeler sayesinde elde etmiştir. Siz de google seo uzmanı arıyorsanız Samet Sağlam ile iletişime geçebilirsiniz.

Seo uzmanının bilmesi gereken seo çalışma terimleri; site içi seo, site dışı seo, tittle, meta açıklama, robots.txt, site haritası, seo uyumlu içerik – içerik optimizasyonu, anahtar kelime kullanımında spam yapmak ( keyword stuffing ), meta etiketler, arama sonuç sayfaları ( SERP), backlink, domain otorite değeri, sayfa otorite değeri, trust flow değeri, citation flow değeri, Sandbox, filtre, webmaster, wordpress, joomla… gibi pek çok terim seo uzmanı olmak için bilinmesi gereken terimlerdir. Bu terimler kişilerin seo çalışmaları yaparken her zaman karşılaşabileceği terimlerdir. Bundan dolayı bilinmeden işlerin yapılabilmesi mümkün değildir. seo sosyal medya uzmanı olmalıdır. Nasıl kullanması gerektiğini bilmeli, bu sayede her işini kusursuz yapabilmelidir. Seo terimlerinin bilinmesi ile işlerini profesyonel seo uzmanı şeklinde tamamlayabilecektir. Bu da kendi başarısına bir yenisini daha ekletecektir.

Seo uzmanı olmak için alabileceğiniz eğitimler, kitaplar hatta seminerler dahi bulunmaktadır. Ülkemiz de her geçen gün hızlı bir şekilde büyüme gösteren bu sektör içerisinde ek desteklere de yenilemeler getirilmektedir. Fakat alacağınız eğitimlerin, okuyacağınız kitapların ya da katılacağınız seminerlerin size web sitesi tecrübesi vermediğini üzülerek söylemek isteriz.  Seo uzmanı nasıl olunur, sorusu kafanızı kurcalıyorsa öncelikle kendiniz için şunu denemelisiniz web sitelerinde deneme – yanılma yöntemi ile çalışmalar yaparak birbirinden çeşitli tecrübeler elde etmek. Bunları adım adım ilerletmeniz durumunda başarılı bir şekilde kendinizi geliştirdiğinizi anlayacaksınız. Junior seo uzmanı sektör mesleki ve tecrübesi açısından minimum 12 aylık bir faaliyet göstermiş olması gerekir. Çalışmalarınız da yalnızca anahtar kelime odaklı yükselişler beklememelisiniz. Aynı zamanda göterim, organik büyüme, tıklanma oranı, sitede kalma süresi ya da siteden çıkış yüzdesi gibi çeşitli noktalar üzerinde de çalışmalar yaparsanız seo uzmanı iş ilanları bakmayı bırakır, ajansların size iş teklif etmesini beklersiniz.

Seo uzmanı denetimini sağlayabilmek için seo uzmanınızdan raporlama hizmeti isteyebilirsiniz. Raporlama hizmetinde seo çalışanınız size her ay sonunda ya da haftalık olarak ( bu sizin talebinize kalmış ) size bütün yaptığı işlemler hakkında analiz raporu yazacaktır. seo analiz raporu devamlı bir şekilde yapılan hizmetlerin sonuçlarını görmenizi sağlar. Eğer rapora karşı güvensizlik duyuyorsanız arama motorlarında raporun doğru yazılıp yazılmadığını anlayabilecek programlar yer almaktadır. Programlar sayesinde seo uzmanı tarafından yazılan raporu inceleyebilirsiniz.

Seo uzmanı olabilmek için herhangi bir eğitim almanız gerekmemektedir. Bu iş yalnızca kişinin kendinde oluşturabileceği donanımla alakalıdır. Bir okul mezunu ya da sertifika almanıza gerek yoktur. İş hakkında bilgi sahibi olup bu sektör içerisinde tecrübe edinmeniz gerekir. Zamanla edindiğiniz tecrübeler sizi seo uzmanı haline getirecektir.

Seo analiz tooları seo uzmanına web sitesinin düzeni ve iyileştirilmesi konusunda yardımcı olacaktır. Bazı toolar; ahrefs, SEMrush, Screaming frog, majestic, ryte, searchmetrics, MOZ Analytics, google trends, SEE Quake, SEE monitor ve benzeri şeklindedir.

Seo uzmanı seo çalışma sürecinde her zaman sorumluluk sahibi olmalıdır. Bu sorumluluk sayesinde işler aksamaz. Disiplin ile çalışmalı ve bir ekibi varsa onları bu disiplin eşliğinde yönetmelidir. Bu sayede süreçte herhangi bir aksama söz konusu olmayacaktır.

Seo uzmanı olmak için seo çalışmalarına katılmalısınız. Seo çalışmalarında yaptığınız pratikler sizi zamanla geliştirecektir. Bu gelişim tamamlandığında siz de seo uzmanı konumuna erişebilmek için gerekli olan donanıma sahip olmuş olacaksınız.

Seo eğitimi ile seo işi tabi ki uyum sağlamaktadır. Yalnız olay sadece kitap okumak, eğitim almak ya d seminerlere katılmak ile ilerlememektedir. Bu iş içerisinde başarılı olmak için direkt olarak tecrübe sahibi olmanız gerekir. Tecrübeleriniz doğrultusunda ilerlediğiniz de işler de oluşan başarınızı zaten gözle görülür şekilde fark edeceksiniz.

Freelance seo uzmanı güvenilirdir. Yalnız güvenilir olması kişiler bakımından da değişiklik göstermektedir. Seo uzmanları güvenilir özelliğini kaybetmemeleri gerekir. Bu durumda uzman konumunda zaten uzun süre yer alamazlar. Yine de kişi bazlı ya da ajans bazlı araştırmanızı yapmanızı öneririz.

Seo işi alıp bütün olayları evden yürütebilirsiniz. Seo danışmanlığı yapmaya karar verdiyseniz evden çalışmalarınızı yürütüp sahaya dahil olmanıza gerek duymadan işlerinize devam edebilirsiniz.  Seo uzmanlarından genel olarak sahada çalışma yapması beklenir fakat bu yine zorunlu bir durum değildir. yani seo işi alıp evden çalışabilirsiniz.