SEO Uyumlu Meta Oluşturma

Tool buraya gelecek

SEO uyumlu meta description içeriği, SEO ile uyumu olan başlıklar ile birlikte SERP ‘lerden yukarı çıkmanızı aynı zamanda daha fazla organik ziyaretçi çekmenizi sağlayacaktır. SEO uyumlu meta oluşturma işleminin yanlış kullanılması durumunda sayfa sıralama açısından geriye düşecek ve ziyaretçi kaybı yaşanacaktır. SEO uyumlu meta description kullanımı için arama motorlarından web sitesine organik ziyaretçi kazandırmak için dikkatle hazırlanması gereken husustur. Meta description etiketinin doğru kullanımı sayesinde sayfa içeriği hakkında arama motoru sorgusunda bulunan anahtar kelimelerin uyumlu olup olmaması tespit edilebilir. Doğru şekilde meta description kullanımı organik ziyaretçi potansiyelinizi yukarı çıkartacaktır. Web sayfanızı arama motoru sonuçlarında üst sıralarda görebilmek için organik ziyaretçi potansiyelinizin fazla olması gerekir.  Yani SEO uyumlu meta oluşturma web sitenizin tanıtımı için oldukça önemlidir.

Meta Description Etiketi HTML Kod Örneği

Meta description etiketi içerik sayfanızın tıklanabilir başlığı altında yer alan kaynak kodu içerisinde bulunan ve siteye giriş durumlarında ziyaretçilerin göremeyeceği açıklamalardır. Sitenizi ziyaret etmek isteyen kişiler meta description etiketi içerik açısından sayfanın özeti özelliği taşımaktadır. Bol anahtar kelime kullanılarak hazırlanan kısa yazılardır. Sayfa açıklamaları genellikle SERP ‘te snippet olarak kullanılması durumunda görülmektedir. Herhangi bir sayfanın meta description etiketine ulaşmak için sayfanın kaynak kodu içerisine bakılması gerekmektedir. SEO yazıları içinde oldukça önemli bir işlevi vardır. Özet içinde bol anahtar kelime kullanımı ile arama motorlarının tarama yapan robotlarına sıkça düşmektedir. Sık düşme durumunda web sitesi arama sonuç sayfasında yukarıya doğru çıkmaya başlayacaktır. Bundan dolayı SEO danışanı Meta description etiketi kullanımı konusunda başarılı olursa site daha fazla ziyaretçi ile daha aktif hale gelmeye başlayacaktır.

Sık Sorulan Sorular

Meta description etiketi, web siteniz için kısa özetlerini sağlamaya yarayan durumdur. HTML elamanı olarak geçmektedir. Genellikle bir arama motoru sonuç sayfasında bulunan tıklanabilecek özellikteki bağlantıların alt kısmında görünen, 3 – 4 satırlık snippet ‘leri meydana getirmek için kullanılmaktadır. Herhangi bir sayfanın meta description etiketi, Google ya da diğer arama motorlarına sayfa içeriği hakkında bilgi amaçlı özet yazıları olarak aktarılmaktadır. Meta description etiketi sayesin sayfa içeriği tanıtıldığından dolayı SEO danışanı tarafından yazılmaktadır. SEO danışanları web sitenizin arama motoru sonuçlarında daha üst sırada yer alabilmenizi sağlayan kişilerdir. Meta description etiketi SEO danışanı tarafından çokça kullanılan bir özelliktir. Site içeriği hakkında en sık kullanılan anahtar kelimeler ile 3 ya da 4 satırlık site özeti hazırlamaktadır. Bunlar sitenin tıklanabilir başlığı altında yazdığından dolayı organik ziyaretçiler tarafından okunması ve ilgi çekmesi durumunda site daha fazla ziyaretçiye sahip olabilecektir.

Meta description etiketi, arama motoru sonuç sayfasında  web saitesinin daha fazla organik kullanıcı kazanabilmesi için büyük önem arz etmektedir. Kısa paragraflar halinde sitenin içeriğinin anlatıldığı bu yazılar, kullanıcı ya da ziyaretçilere içeriğin yapmış olduğu sorgu ile alakalı olup olmadığı konusunda anlam kazanması imkanını oluşturur. İstemiş oldukları bilginin ziyaret edecekleri sayfada var olup olmadığı konusunda ön bilgi niteliği taşımaktadır. Bilgi içerikte yer alıyorsa ziyaretçi sayfaya giriş yapmaktadır. SEO uyumlu sayfa başlıkları ile beraber arama motoru sonuç sayfasında yazılan meta description etiketi ile sayfanın içeriği hakkında ilk ön izlenim oluşturabilirsiniz. Genel olarak insanlar ilk gördükleri sitelere tıklarlar. Araştırma yapma durumunda ise anahtar kelimenin snippet kısmında olup olmadığına bakarlar. Bundan dolayı SEO uyumlu meta description etiketi kullanım yöntemi içerisinde en fazla dikkat edilmesi gereken durum anahtar kelimenin kullanımıdır. Ayrıca bu durum arama motorlarının tarama yapan botları tarafından spam olarak da görülmeyecektir. Anahtar kelime doğru kullanımı varsa tıklama sayısı web sitesi için daha fazla olmaya başlayacaktır.

SEO danışanı meta description hazırlığı yapmaktadır. Bu hazırlık yapılırken bazı durumlara dikkat etmesi gerekir. Aksi takdir de şu şekilde hatalar yapabilir;

  • Sayfa içeriği ile uyumlu olmayan meta description etiketi kullanılmamalıdır
  • Haber sayfası ya da ana sayfada olan genel tanımlar kullanılmamalıdır
  • İçerik anahtar kelime kapsamlı olsa da tamamının anahtar kelime barındırmaması gerekir
  • Sayfa içeriğinin tamamı meta description etiketi olarak kullanılmamalıdır
  • Sitenizde yer alan sayfaların hepsinde ya da pek çoğunda olan tanımların aynısı kullanılmamalıdır
  • İnsan bazlı değil arama motoru sonucu bazlı düşünülerek hazırlık yapmayı tercih edilmemelidir.

Meta description etiketi SEO uyumlu olsa dahi yanlış yönlendirme yaptığı takdir de sayfanın bulunduğu konumdan daha aşağıya düşmesine neden olabilir. Bundan dolayı hata yapmamaya dikkat edilmelidir.

SEO uyumlu meta description başka bir ifade ile sayfa içeriğinizin kısa açıklaması belirli bir uzunluğa sahip olmalıdır. Genel olarak arama motoru sonuç sayfasında görünen kısımda yer alan karakter sayısı 160 olarak bilinir. Bundan daha fazla olan karakter yazıda yer alsa da sonuçlar üzerinde görüntülenmeyecektir. Mera açıklamalarını, sayfa içeriğini yeterli seviyede ve kısa şekilde açıklamanız gerekmektedir. Meta description etiketi arama motorları tarafından genel olarak kullanılmaktadır. Bundan dolayı bütün bilgilerinizin kıymetli olduğunu düşünüyorsanız yazılar içerisinde 160 karakterden fazlasını bulundurmamalısınız. Bazı arama motorları 270 – 320 aralığında karakter barındırmaya müsaade etmektedir. Fakat genel olarak SEO uyumlu meta description uzunluğu 160 karakterden oluşmalıdır. Bu sayede hedef kitleniz sayfa içeriğiniz hakkında net bilgiler elde edip, web sitesinin faaliyet alanını daha geniş bir hale getirecektir. Özgün ve benzersiz meta description olması da oldukça önemlidir.