SEO Uyumlu META Description Oluşturma

Meta Description; Web sayfasının içeriğini tanımlamak için kullanılan birHTML etiketidir. Meta Description arama sonuçlarında sayfa başlığının ve URL’sinin altında gözükecektir. Description etiketi, site içeriğini barındırdığı için SEO’da büyük bir “rol oynar” ve site trafiğinizi arttırmaya yardımcı olur. Aratılan kelime grupları, meta description Kısmında yer alıyorsa, siteniz google ve arama motorları tarafından öne çıkartılacaktır.Seo uyumlu description oluşturma aracı
Kontrolsametsaglam.net > seo > Etkili meta title oluşturmaSEO Uyumlu meta title oluşturma | Samet SağlamMerhaba ben samet google arama sonuçların’da description karakter sınırını 155 karakter olarak belirlemiştir. 155 Karakter sınırını geçmek spam yaratır

Seo Uyumlu Meta Description Oluşturma Makalemizde sizlere HTML meta etiketlerini nasıl ve nerede kullanacağınızı, Description etiketinin hangi özellikleri taşıması Gerektiğini, sitenize doğru bir Meta Description ile sitenize nasıl trafik çekebileceğinizi, sitenizi arama motorlarında nasıl ileri taşıyacağınızı ve en önemlisi SEO Uyumlu Meta Description’u nasıl yazacağınızdan bahsedeceğiz.

Description HTML Örnek Kodu

Meta Description kodlarınızı statik yapılı HTML sitenize FTP programı aracılığıyla veya tema tabanlı sitenize Yoast SEO aracı ile sitenizin HTML kodlarının bulunduğu meta title altındaki description etiketlerini içeren satırı bulduktan sonra

etiketleri arasına site içeriğinizi anlatan Description kısmını ekleyebilir ve düzenleyebilirsiniz.

SEO Uyumlu Description Uzunluğu Kaç Karakter Olmalıdır?

Description uzunluğunu google maksimum “160 karakter” olarak sınırlar ve bu oran bilgisayar için geçerli olmaktadır. Mobil sonuçlar da ise bu oran 135 karakter ile sınırlandırılmaktadır. Description, doğru ve kısa bir şekilde açıklanmalıdır. Arama sonuçlarında net bir şekilde görülebilmesi için uzunluğu “135-155” karakter arasında olmalıdır.

H2 Başlıklarına SEO Uyumlu Description Ekleyerek Makalelerinize Daha Fazla Trafik Alın.

Arama motorları site başlığı ve description göre sayfanızı indexler ama h2 Başlıklarınız’da google’da sıralama almaktadır. “H2 veya h3″ başlığını yazdıktan sonra 155 karakteri H2 Başlığını Meta Description olarak algılar. Bu tekniği ele alarak içeriklerimizi oluşturursak h2 etiketi verdiğiniz kelimelerde google’da sıralama alarak içeriğinize daha çok trafik çekmiş olacaktır.

Dip Not : H2 ve h3 Başlığını yazınıza ekledikten sonra h2 başlığınızın anahtar kelimesini ilk 155 karakter içinde geçirmelisiniz.

Örnek h3 etiketi ile Başlık oluşturdum :

Google Arama sonuçlarında h3 etiketini verdiğim kelimeyi aratıyorum:

Sonuç 1. sırada otmatik index almış buna göre başlıklarınızı optimize etmelisiniz.

SEO Uyumlu Description Nasıl Olmalı ?

Description sayfanızın “anahtar kelimelerini” ve “kelime öbeklerini içeren” ve “kullanıcıyı harekete geçirici” ve “ilgi çekici bir etkiye sahip olmalı” ve bunları anlamlı aynı zamanda kısa bir cümleye yerleştirmelisiniz. Description içeriğiniz daha önce internette kullanılmamış olmalı herhangi bir Description ile benzerlik göstermemelidir. Anahtar kelimelerinin doğru seçilmesi kelime öbeklerinin aratılması birbiri ile eşleşme durumunda içeriğinizi öne çıkaracaktır.

Seo Uyumlu Description örnekleri:

Yukarıda gördüğünüz “iki örnekte Meta Descriptionlar site içeriğini çok sade anlaşılır ve etkileyici bir şekilde açıklanıp kullanıcı harekete geçirme amacıyla hazırlanmıştır”. Site içeriğinizi doğru bir şekilde anlatan kelimeler olmasına dikkat etmeli ve bunu kullanıcılara doğru şekilde belirtmeyi unutmayın.

Youtube’a SEO Uyumlu Description Nasıl Oluştururuz ?

Youtube’da yüksek izlenmeler alabilmek için doğru bir Description oluşturmak çok önemli. Doğru bir Description oluşturmak için

  1. Video açıklama kısmına içerik girmeden önce içeriği baştan sona anlatan “160 karakter oluşan description” yazısını ilk satırla yerleştirmenizi öneririm.
  2. Video içeriğinizi genel bir şekilde yansıtan ve aranabilir kelimeler yazmalısınız.
  3. Etkili bir Description için videonuzu benzersiz bir açıklama yaparak çok kullanılan anahtar kelimelerden yardım almalı ve kanalınızın kategorisini, sosyal bağlantılarını eklemeyi unutmayın.
  4. Sizin değil izleyicilerin düşündüğü ve onların aratacağı açıklamalar yazmaya çalışın.
  5. Video açıklamanızda hashtag (#) kullanarak videonuzu birçok konuda öne çıkartarak yüksek izlenmeler elde edebilirsiniz.
  6. Reklam verenlere hitap eden onların aradıkları anahtar kelime ve gruplarını açıklamalarınıza eklemeyi unutmayın.

Yukarıda ki örnekte Description video içeriğini anlaşılabilir ve net bir halde kullanıcılar tarafından aratılabilecek bir şekilde hazırlanmıştır.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Referanslar
Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edin
Teklif Alın

Profesyonel bir desteğe ihtiyacınız varsa, teklif almak için bilgilerinizi bırakabilirsiniz.