SEO Nedir?

Bir web sitesi olan herkesin ilk bilmesi gereken şey SEO nedir? Sorusunun yanıtıdır. Çünkü bu sorunun yanıtını bilmeden sitenizin arama motorlarında ilk sıraya çıkma gibi bir derdi olmayacaktır. SEO ile ilgili ayrıntılara geçmeden öncelikli olarak ne demek olduğunu anlatarak başlayalım.

SEO Ne Demek?

SEO, Arama Motoru Optimizasyonu demektir. Yani daha basit bir ifadeyle internet sitenizin trafiğini artırma çalışmasıdır. Sitenize yapacağınız SEO sayesinde sitenizin arama motoru sonuçlarında daha iyi sıralama elde edilmesi ve bu sayede daha fazla ziyaretçilere ulaşması sağlanmış olacaktır.

SEO İngilizce Açılımı Nedir?

SEO’nun İngilizce açılımı Search Engine Optimization demektir.

SEO Yapılmasının Amacı

Sitenize yapacağınız SEO’nun amacı sitenizin hedefleriniz doğrultusunda arama motorunda daha üst sıralara çıkarılmasını sağlamak. Üst sıralarda bulunan bir internet sitesi daha fazla tıklama ve daha fazla ziyaretçi demektir. SEO’nun amacı ziyaretçi çekebilmek gibi görünüyor olsa da aslında önemli olan şey nitelikli ziyaretçileri yakalayabilmektir. Bunun için sitenize gelen bir kullanıcının durma süresi önemlidir.

İnternette kendi sektörünüzde bile binlerce site var ve bunun için sizin bu yarışta üst sıralarda olmanız zor olabilir. Bu nedenle SEO’nun başladığı yer tam olarak burasıdır. Yani siz mutlaka arama motorlarının sitenize değer katmasını sağlamak zorundasınız ve bunu da ancak bilerek doğru adımları atarak yapmanız gerekir.

Sitenize SEO yapabilmek için önce arama motorunun nasıl hareket ettiğini bilmeniz gerekir. Çünkü SEO’nun da bir kuralı vardır ve bu kurala kim ne kadar en iyi şekilde uyarsa o üst sıraya çıkacak demektir.

Arama Motorları Nasıl Çalışır?

Arama motorları için öncelik kullanıcıdır. Bunun için siz sitenize eklediğiniz içeriklerinizi mutlaka kullanıcı odaklı olarak hazırlamak zorundasınız. Kullanıcı odaklı olan içerikler daha fazla dikkat çekerken arama motorları da bunu dikkate alacaktır. Ziyaretçi sitenize girdiğinde aradığını bulabilmeli ve ne demek istediğinizi hemen anlayabilmelidir. Kaliteli bir içerik özgün bir içerik demektir. Sitenize eklediğiniz içeriklerin kopya olmaması özgün resimlerle destekleniyor olması gerekir.

SEO ve Anahtar Kelime

SEO yaparken odağınızda anahtar kelimeniz olmalıdır. Sektörünüze uygun olarak seçeceğiniz anahtar kelimeleriniz sitenize mutlaka eklenmiş olmalıdır. Anahtar kelimeleriniz anasayfa da ve içeriklerinizde mutlaka yer almalıdır. İçeriklerinizi eklerken iç linklemelerle kategori ya da sayfalarınıza yönlendirmeler yapmalısınız. Google botları sitenize geldiğinde kolay hareket edip tüm site içerisinde gezinmek ister. Bu da tüm içeriklerinizin kontrol edilerek değerlenmesi anlamına gelecektir.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Referanslar
Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edin
Teklif Alın

Profesyonel bir desteğe ihtiyacınız varsa, teklif almak için bilgilerinizi bırakabilirsiniz.