SEO İçin Site Hızı Nasıl Arttırılır?

SEO için site hızı nasıl artırılır? Sorusunu çok kişinin merak ettiğini biliyoruz. Çünkü bir internet sitesinin hızlı olması kullanıcı için oldukça önemlidir. Kullanıcı internet sitesine girdiğinde sayfa açılışı yavaşsa beklemek istemez ve bir sonraki siteye geçer. Bu da sitede kalma süresini düşüreceği için olumlu bir şey değildir.

Yukarıdaki örnekten de anlaşılacağı gibi hız SEO açısından çok önemlidir. Bu nedenle SEO için site hızı nasıl artırılır? Sorusunun yanıtını mutlaka bilmek gerekiyor.

Biz de aşağıda bu konuyla ilgili olarak size gerekli tüm bilgileri başlıklar halinde sıraladık. Bu başlıklardan yola çıkarak sitenize bir yol haritası oluşturabilirsiniz.

Hosting Seçimi

Sitenizin hızını belirleyecek ana faktörlerin başında hosting gelir. Yani kalitesiz ve yavaş bir hostingi seçerseniz sitenizde her ne kadar doğru optimizeleri yapmış olsanız da siteniz yine yavaş olacaktır.

Ön Bellekleme

Verilerinizin saklanmasını sağlayan teknik bir terim olan ön bellekleme sitenin performansını artıran önemli bir işlemdir. Bu işlem sayesinde sayfalarınızın çoğu hemen çağrılmaya hazır bir şekilde bekletilir. Kullanıcılar aynı sayfayı tekrar sorguladığında daha hızlı bir açılış sağlar. Eğer sitenizin alt yapısı wordpress değilse bu durumda ön bellekleme işlemi yapabilmeniz daha karmaşık olacaktır.

İçerik Dağılımı

Sitenizi hızlandırabilmeniz için içerik dağıtım ağınızın da iyi olması gerekiyor. Sitenizde uzantıları bulunan dağıtım ağları sayesinde sitenize Türkiye dışından da bağlantılar yapılabilir ve bu eklentiler olmadığında yabancı ülkelerden sitenize bağlanacak olan kişilerin çok fazla beklemeleri gerekir.

Görsel Boyutları

Görseller sitenizde hem kalite hem de boyut bakımından mutlaka uygun olması gerekir. Görsellerinizi kaliteli hale getirmek isterken boyutlarını büyüttüğünüzde bu sitenizin açılış sayfası hızını etkileyecektir. Görsel boyutlarını düşürmeden, kaliteyi azaltmadan görsellerinizi optimize edebileceğiniz online siteler vardır. Bu siteleri kullanarak görsellerinizin boyutlarını düzenleyebilirsiniz.

HTML, JavaScript ve CSS’i Küçültün

Sitenizin alt yapısında kullandığınız veriler ve kodlar çok önemlidir. Veri ve kodlarınızı oluştururken boyutlarını azaltmanız gerekiyor. Çok fazla boşluk ve satır olmaması koddaki sınırlayıcıları engelleyerek veri miktarını azaltmak gerekir.

SONUÇ

Bir web sitesinde hızı artırabilmek için yapılabilecek çok şey vardır, fakat yukarıda bahsetmiş olduğumuz SEO için site hızı nasıl artırılır? Başlıklı maddeler size en hızlı etki edecek sonuçları verecektir.  Hepsini tamamladıktan sonra sitenizin analizini yapabilir ve test edebilirsiniz.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Referanslar
Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edin
Teklif Alın

Profesyonel bir desteğe ihtiyacınız varsa, teklif almak için bilgilerinizi bırakabilirsiniz.