Schema Markup Nedir ve SEO İçin Neden Önemlidir?

Şema işaretlemesi, web sitenizin SEO rakiplerinizden öne çıkması için yardımcı olan harika bir yoldur. Şemaya neden ihtiyacınız olduğunu ve onu web sayfalarınıza nasıl ekleyeceğinizi aşağıda açıkladık.

Sechema.org’da yer alan şema işaretlemesi, bir mikro veri biçimidir. Bir web sayfasına eklendiğinde, şema işaretlemesi arama sonuçlarında görülen gelişmiş bir açıklama oluşturur.

Google, Yahoo, Bing ve Yandex dahil olmak üzere dünya genelindeki en iyi arama motorları, ilk olarak 2011 yılında Schema.org’u oluşturmak amacıyla işbirliği yapmaya başladı.

Şema işaretlemesi özellikle Google Hummingbird ve Google RankBrain algoritma döneminde çok önemli bir hale geldi. Bir arama motorunun bir sorgunun içeriğini nasıl yorumlayacağı, bir arama sonucunun kalitesini belirleyecektir.

Şema, aksi durumda belirsiz bir web sayfasına bağlam sağlayacaktır.

Schema yapıların dan bazı örnekler: 

Schema Puanlama Gösterimi
Faq page Schema örneği
rich snippets örneği

“Çoğu web yöneticisi, sayfalarındaki HTML etiketlerine aşinadır. Genellikle HTML etiketleri, tarayıcıya etikette bulunan bilgilerin nasıl görüntüleneceğini söyler. Örneğin, <h1> Avatar </h1>, tarayıcıya “Avatar” metin dizesini başlık 1 biçiminde görüntülemesini söyler. Bununla birlikte, HTML etiketi, metin dizesinin ne anlama geldiğiyle ilgili herhangi bir bilgi vermez – “Avatar”, son derece başarılı 3B filme veya bir tür profil resmine atıfta bulunabilir – ve bu, aramayı daha zor hale getirebilir alakalı içeriği bir kullanıcıya akıllıca görüntülemek için motorlar. “|

Şema Araması Sıralamanızı İyileştirir Mi?

Mikro verilerin organik arama sıralamaları üzerinde doğrudan bir etkisi olduğuna dair hiçbir kanıt yoktur. Bununla birlikte, zengin snippet’ler web sayfalarınızın SERP’lerde daha belirgin görünmesini sağlar. Bu gelişmiş görünürlük sayesinde, tıklama oranlarının iyileştirildiği gösterilmiştir. Acmqueue tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Google’ın arama sonuçlarının üçte birinden azı Schema.org işaretlemesine sahip zengin bir snippet içeriyor. Bu nedenle geriye kalan kısım için büyük bir fırsat olduğu anlamına geliyor.

Şema Ne İçin Kullanılır?

 • İşletmeler ve kuruluşlar
 • İnsanlar
 • Etkinlikler
 • Ürünler ya da teklifler
 • Tarifler
 • Yorumlar
 • Videolar
 • Etkinlikler ya da organizasyonlar
 • Yaratıcı eserler
 • Sağlık Puanlama ve İncelemeler
 • Sık sorulan sorular
 • Eylemler
 • Text uzantılı olmayan içerikler

Yukarıdaki listede şemanın en popüler kullanım alanları verilmiştir. Ayrıca web sitenizde yukarıdaki listeden herhangi birine sahipseniz şema içerisinde yer alma ihtimaliniz yüksektir.

Web Sayfasına Şema Ekleme

Mikro Verilerini Kullanma:

Mikro veri, HTML kodlarını makine tarafından okunabilir etiketlerle açıklama eklemeyi çok kolay bir hale getirmeyi amaçlayan etiket kümesidir. Mikro veriler, yeni başlayanlar için harika bir yer olmasının sebebi ise kullanımının çok kolay olmasıdır. Ancak mikro verilerini kullanmanın bir dezavantajı ise web sayfasının gövdesinde bulunan öğeyi işaretlemenizin gerekmesidir. Tahmin edilebileceği gibi bu oldukça hızlı bir işlemdir.
Web sayfalarınıza şema eklemeden önce yapmanız gereken ilk şey, web sayfanızın içeriğinin ‘öğe türünü’ bulmanız gerekir.

Örneğin, web sitesi içeriğiniz yiyeceklere mi odaklanıyor yoksa müzik ya da teknolojiye mi? Öğe türünü anladıktan sonra, artık kolay bir şekilde etiketleme yöntemini belirleyebilirsiniz.

Bunu bir örnekle inceleyelim. Yüksek kaliteli performansa sahip bilgisayar satan bir mağazanızın olduğunu düşünelim. Ana sayfanızın kaynak koduna bakacak olursanız aşağıdakine benzer bir kodu göreceksiniz:

<div><h1> Bilgisayar </h1><h2> İnternette bulabileceğiniz en iyi bilgisayarlar! </h2><p> Adres: </p><p> İstanbul merkez </p><p> Kartal, Aslan sokak </p><p> Tel: 0553 553 53 53  </p><p> <a href=”http://www.pcmagazasi.com/menu”> En iyi bilgisayarları görmek için burayı tıklayın! </ A > </p><p> Açığız: </p><p> Pzt-Cmt 08:00 - 22:30 </p><p> Paz: 14:00 - 20:00 </p></div>

Koda girdikten sonra, web sayfanızın işletmenizin sunduğu hizmetlerden bahseden bölümü bulmak isteyeceksiniz. BU örnekte, bu verileri iki <div> etiketi arasında yer almaktadır.

Şimdi, en üste şunları ekleyebilirsiniz:

1<div <strong>itemscope>

Bu etiketi ekleyerek, <div> blokları arasında yer alan HTML kodunun belirli bir öğeyi tanımladığını belirtiyoruz. Daha sonra web sayfamızın (teknoloji) hakkında olduğu öğenin türünü belirlemek amacıyla ‘öğe türü’ özelliğini kullanarak o öğenin ne olduğunu belirtmeliyiz.

1<div itemscope <strong>itemtype = ”http://schema.org/tech”>

Bu bir öğe türü, bir URL biçiminde gelir (http://schema.org/tech gibi). Örneğin, sizin teknoloji yerine yemek ürünleri satan web sitesini varsayalım. Öğe türü URL’niz aşağıdaki şekilde görünebilir.

https://schema.org/FoodEstablishment

İşlemleri daha da kolay bir hale getirmek için burada bir öğe türü listesine https://schema.org/docs/full.html burdan göz atabilir, ayrıca aradığınız belirli bir içeriği belirlemek için uzantıları görüntüleyebilirsiniz. Bu listenin her şeyi kapsadığını unutmayın, bu nedenle belirli bir işiniz için öğe türünü bulmama olasılığınız mevcuttur.

Teknik sayfaya geri dönerek, web sayfasının işletmenin adını içeren bir bölümünü etiketlemek istiyorsanız, bunu <h1> etiketleri arasında yapabilirsiniz.

Şimdi, bir öğenin özelliklerini etiketleyen ‘itemprop’ etiketini aşağıda kullanacağız:

1<h1 <strong>itemprop = ”name” </strong>> Suleymann </h1>

Bu etiketleri sayfanın diğerlerine de uygulayabilirsiniz. Öğenin özelliklerini tanımlamak için etiketleri kullanırken tüm satırı etiketlemeniz gerekli değildir, sadece özelliğin referans yaptığı kısmı etiketlemeniz yeterli olacaktır.

Örneğin, Adres: 111 sokak aslan caddesi yazan bir satırınız mevcut ise, etiketleri sadece adresin çevresine uygulamanız yeterli olacak ve başka bir işlem yapmanıza gerek kalmaz.

<h2 <strong>itemprop = ”description”</strong> > Çevrimiçi bulabileceğiniz en iyi bilgisayarlar! </h2><p> Adres: </p><<strong>span itemprop = ”address” itemscope itemtype =</strong> <strong>”http://schema.org/PostaAddress</strong> ”><p itemprop =” streetAddress ”> 1111 sokak aslan caddesi  </p><p <strong>itemprop =” addressLocality</strong> ”> Kartal, İstanbul </p> </<strong>span</strong>><p> Tel: <strong><span itemprop =” telefon</strong> ”> 0553 553 53 53  </<strong>span</strong>> </p><p> <<strong>a itemprop=”menu</strong>” href=”http:// http://www.suleymann.com/menu “> İstanbulun en lezzetli yemek çeşitlerimizi görmek için burayı tıklayın! </a> </p><p> Açığız: </p><p itemprop = ”<strong>Acılısvekapanıssaati</strong> > Pzt-Cmt 08:00 - 22:30 </p><pitemprop = ”<strong> Acılısvekapanıssaati</strong>” > Paz: 14:00 - 20:00 </p></div>

Bu kod size karmaşık görünebilir, ancak schema.org, farklı öğe türlerinin nasıl kullanılacağına dair örnekler verir, böylelikle kodun ne yapması gerektiğini görebilir ve anlayabilirsiniz.. Endişelenmeyin, bunu kendi başınıza çözmeye çalışırken yalnız kalmayacaksınız.

Kodlardan hala biraz çekiniyorsanız, Google’ın Yapılandırılmış Veri İşaretleme Yardımcısı, web sayfalarınıza etiketleme işlemi yaparken size çok yardımcı olur.

Kullanıcılar için sunulan bu müthiş aracı kullanmak için, öğe türünü seçerek hedef sayfaların URLS’sini ya da hedeflemek istediğiniz içeriği yapıştırdıktan sonra etiketleme işlemini yapmak için öğelerinizi belirtin.

RDFa Kullanımı

RDFa, HTML, XHTML ve farklı XML tabanlı belge türlerini kullanıcıların yapılandırılmış verilerini işaretlemeleri amacıyla hazırlamasına yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

RDFa bir W3C tavsiyesi olarak kabul edilir, yani bir web standardıdır ve yapılandırılmış olan veri kelime dağarcığını birbirine bağlamak amacıyla kullanılır. Bu, Schema.org sınırlarının ötesine geçmiş yapılandırılmış verileri eklemek isteyenler için çok kullanışlıdır.

RDFa, Microdata’dan çok farklı değildir bu nedenle rahat olabilirsiniz.

Microdata ile benzerlik gösteren RDFa etiketleri web sayfanızın gövdesinde önceden var olan HTML kodu ile birleştirilir. Aşina olması adına bir örnek teknoloji web sitesine bir kez daha göz atalım.

rdfa mimarisi

Teknoloji sitenizin HTML’i değiştirilmeden önce muhtemelen aşağıdaki gibi görünecektir:

<div><h1> Bilgisayar </h1><h2> İnternette bulabileceğiniz en iyi bilgisayarlar! </h2><p> Adres: </p><p> İstanbul merkez </p><p> Kartal, Aslan sokak </p><p> Tel: 0553 553 53 53  </p><p> <a href=”http://www.pcmagazasi.com/menu”> En iyi bilgisayarları görmek için burayı tıklayın! </ A > </p><p> Açığız: </p><p> Pzt-Cmt 08:00 - 22:30 </p><p> Paz: 14:00 - 20:00 </p></div>

İlk olarak kullandığınız kelimelerin Schema.org sitesinde olduğundan ve web sayfanızın bir teknoloji sayfasına referans olduğundan emin olmak gerekir.

Bu örnek için, farklı öğeleri nasıl etiketleyeceğinizi öğrenmek için Schema.Org’da “teknoloji” araması yapabilirsiniz. Bunları pratikte nasıl kullanacağınızı göstermek amacıyla sayfanın alt kısımlarında bir örnek görebilirsiniz.

Standart RFDa örneklerini görüntülemek istiyorsanız RDFa sekmesine tıklamanız yeterli olacaktır. Bu işlemden sonra işaretleme için kelime dağarcığını tanımlamak için http://schema.org URLS’siyle birlikte kelime etiketini kullanmanız gerekir. Sayfanın türünü tanımlamak için ‘typeof’ etiketini kullanın. Türünü tanımlamak için bir URL kullanan mikro verilerinden farklı olarak, RDFa, türlerini sınıflandırmak amacıyla bir ya da birden fazla kelime kullanılır.

1<div <strong>vocab = ”http://schema.org/” typeof = ”teknoloji”</strong> >

Daha fazla öğeyi tanımlamak isterseniz “typeof” özelliğini kullanmanız gerekmektedir.

Örneğin, adres özelliğini genişletmek istiyorsanız, “PostaAdress” şu şekilde genişletebilirsiniz.

Aşağıdaki şekilde kullanabilirsiniz:

1<div property = ”adres” typeof = ”PostalAddress”>

Mikro veriler ve RDFa’yı karşılaştırdığınızda typeof niteliği, Mikro Verilerde bulunan itemtype eşdeğerdir. Ayrıca property niteliği, itemprop niteliğine eşdeğerdir.

Sizinle paylaştığımızdan daha fazla açıklama için listeleri kontrol etmek ve örnekleri görüntülemek istiyorsanız Schema.org adresini ziyaret edebilirsiniz. Hangi tür öğelerin özellik olarak ve hangilerinin tür olarak tanımlandığını Schema.org adresinde bulabilirsiniz.

Önceki örneğimize dönecek olursa, teknik sayfaya uygun şekilde etiketleme yapıldıktan sonra aşağıdaki şekilde görünecektir:

<h2 <strong>property = ”description</strong>” > İnternet üzerindeki en iyi bilgisayarlar! </h2><p> Adres: </p><<strong>div property = ”address” typeof = ”PostalAddress</strong>”><p <strong>property = ”streetAddress</strong>”> 1111 sokak aslan caddesi </p><p <strong>property = ”addressLocality</strong>”> Kartal, İstanbul </p><strong></div></strong><p> Tel: <<strong>span property = ”phone</strong>”> 0553 553 53 53 </<strong>span</strong>> </p>< p> <<strong>a property=”menu</strong>” href=”http://www.techhaven/menu”> En iyi bilgisayları görmek için burayı tıklayın! </a> </p><p> Açığız: </ p ><p <strong>property = ”Açılışvekapanışsaatleri</strong>” > Pzt-Cmt 08:00 - 10:30pm </p><p <strong>property = ” Açılışvekapanışsaatleri</strong>”> Paz: 14:00 - 20:00 </p></div>

Sizlere yardımcı olmak amacıyla, Schema.org adresinde yer alan her sayfa etiketlerin düzgün şekilde nasıl çalışacağına dair örnekler sunduk. Elbette, Google’ın Yapılandırılmış Veri Test Aracını da kullanabilirsiniz.

Sonuç

Sizinle paylaştığımız “Şema” ve “Yapılandırılmış veri” kelimelerine karşı duyduğunuz önyargı ve korkularınız kalkmıştır.  Şemayı web sitelerinize uygulamak çok daha kolay bir işlemdir ve web sayfalarınıza dâhil etmeniz gereken en iyi uygulamalar arasında ilk sırada yer almaktadır. Yaptığımız iş karışık, zor ya da endişe etmenize neden olabilir gibi gözükse de zaman ve emek verildiği takdirde, verilen emek ve zamanınızın karşılığını fazlası ile alacaksınız. Korku ve endişe duyulan konular arasında yer alan bu konu emek verildiğinde karşılığını aldığınızda kendinizi daha iyi hissetmenize neden olacaktır. Unutmayın emek ve zaman verdiğiniz her işin karşılığını fazlasıyla alarak yaptığınız işten mutlu olabilirsiniz. Denemeden hiçbir şey elde edilmez. Zaman, emek, içgüdü, öğrenme azmi ve en önemlisi asla pes etmemek ileriye dönük zamanlarda kesinlikle kazanacağınızın kanıtı ve garantisidir.

Merak ettiğiniz konuların olması durumunda yorum kısmından bize ulaşarak yardım isteyebilirsiniz.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Referanslar
Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edin
Teklif Alın

Profesyonel bir desteğe ihtiyacınız varsa, teklif almak için bilgilerinizi bırakabilirsiniz.