H Etiketi(Heading H1-H2-H3) Nasıl Kullanılır?

SEO için çok önemli olan Heading etitekleri, makale içinde yer alan ve kullanıcıların içeriğinizi daha kolay bir şekilde okumasını ve arama motorları tarafından içeriğinizin daha üst sıralara çıkmasını sağlayan önemli anahtar kelimelerdir. H1, H2, H3, H4, H5 ve H6 olmak üzere 6 Heading etiketi vardır. Bu etiketler SEO çalışmalarında içeriğin üst sıralarda yer alması için aktif şekilde de kullanılmaktadır.

H Etiketleri SEO İçin Neden Önemlidir?

Heading etiketleri, web siteler hakkında arama motorlarına bilgi vermek için kullanıldığı için önemli bir sayfa içi SEO çalışmalarından bir tanesidir. Arama motorları, H etiketlerinde kullandığınız kelimeleri diğer sayfa içeriklerinden daha önde tutar. Bu H1 etiketinden başlayarak H2,H3,H4,H5 ve H6 ya kadar devam etse de başlık sırasına göre önemi azalır. Belirlediğiniz bu etiketler web sitesinin ana temasını ve amacını desteklemekte çok önemli bir faktördür.

Ancak H etiketlerine istediğiniz başlıkları yazamazsınız. Başlıkta kullanacağınız etiketlerde uzun kuyruklu anahtar kelimelerini kullanmaya dikkat edin. H1 etiketlerinin herhangi bir sınırlaması olmasa da 70 karakter (5-8 kelime) olmasına dikkat ediniz. 70 Karakteri aşmanız durumunda arama motorları kullandığınız etiketin önemsiz olduğunu düşünerek kullandığınız etiketi görmezden gelebilir. Geçmiş dönemlerde Google makaleleri görmesi için makalenin alt kısımlarına etiket kullanılırdı. Ancak Google tarafından yapılan son güncellemelerle birlikte makaleleri analiz etmek için sayfa içerisinde kullanılan H etiketlerini kontrol eder.

H1 Etiketini SEO’ya uygun optimize etmek için uyulması gereken kurallar:

 • Sayfa başına 1 tane H1 etiketi kullanın
 • Her bir sayfa için o sayfaya özgü H1 etiketi kullanmaya özen gösterin
 • Kullandığınız H1 etiketinin anahtar kelimesi olmasına dikkat edin
 • Sayfanızda bulunan içeriği tek bir etikette özetleyin (kullanıcı etiketi okuduğu zaman neyle alakalı bilgi alacağını anlasın)
 • Sayfanızın başlığıyla H1 etiketini aynı kullanmayın

H1, H2 ve H3 Etiketleri Nasıl Kullanılır?

Başlık etiketleriniz, H1’den başlayıp H6 ya kadar devam ederken biz sadece ilk üç H etiketine odaklanacağız. Bunun sebebi ise SEO için önem taşıyan etiketler H1, H2 ve H3 etiketleridir. Başlık etiketlerinizi makalenizin içine ekledikten sonra sitenizin trafiğinin artmasını bekleyemezsiniz. Başlık etiketleri web siteniz içinde yer alan makalelerinizde yerleri vardır ve H1’den başlayarak uygun sırayla kullanımlar SEO için oldukça büyük bir öneme sahiptir.

H1 etiketi, sayfa başlığına yakın olmalı ve makalenizin içeriği hakkında bilgi verici ve anahtar kelime içermelidir. H2 etiketi bir alt başlıktır ve H1 etiketine yakın bir anahtar kelime seçilmelidir. Daha sonra H3 etiketinizde anahtar kelime seçilmeli ve seçilen bu anahtar kelimeler ne başlıkla ne de H etiketleriyle birebir aynı olmamalıdır. Bunları sıralı bir sistem düşünün. Örneğin 1 den başlayarak 6 ya kadar devam eder ve ilk sıradan itibaren değerini kaybede kaybede son etikete kadar gelir. Kullanılan bütün H etiketleri önemlidir ancak SEO açısından ve Google için önemli olan ilk üç H etiketidir.

Kullandığınız başlık etiketleri kullanıcılar tarafından okunabilir ve dilbilgisi kurallarına uygun olmasına dikkat edin. Ancak H1, H2 ve H3 etiketlerini anahtar kelime kullanacaksınız diye kopya içerik kullanmayın. Bu size yardımcı olmak yerine daha kötü sonuçlara sebebiyet verebilir. Etiketleriniz kopya başlık olursa Google bunu fark eder ve spam olarak sitenizi fişleyebilir.

Neden H etiketleri bu kadar önemli rol oynuyor?

İçeriğinizde kullandığınız H etiketleri hem arama motorları tarafından sitenizin fark edilmesine yardımcı olurken hem de kullanıcıların sıkılmadan bilgi almasını almasına olanak sağlar. Art arda dizilmiş anlamsız ve okuması güç kelimeler yerine, başlık ve alt başlıklar kullanılarak web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların daha detaylı ve kolay bir bilgi edinmesini sağlar.

Ayrıca H1 başlık etiketi ve diğer H etiketleri SEO uyumlu makalenin oluşmasına yardımcı olursunuz. Özgün, akıcı ve doğal içerikler üretmeniz trafiğinizin artmasını sağlayacak aynı zaman da sayfanızda doğu ve kopya olmayan etiketler Google arama motorunda üst sıralarda yer almanıza olanak sağlayacaktır. İçeriğinizde kullandığınız başlık etiketleri, kullanıcıların arama motorlarında arattığı kelimenin cevabı olarak sizin sitenize yönelmesine ve kullanıcıyı sıkmadan bilgi alarak tekrar sizin web sitenize gelmesini sağlayacaktır.

Bir yazıda kaç tane h etiketi olmalı ?

Hazırladığınız içerikte eğer gerek yoksa etiket kullanmanıza gerek yok. İçerik için ideal bir sayısı yoktur, sadece hazırladığınız içeriğin yapısına göre H etiketi kullanılmalıdır. Hazırlayacağınız içerikte dört önemli etiket mevcut ise 4 adet H2 etiketi kullanın. Bu H2 etiketlerinizin alt başlıkları mevcutsa H3 etiketini kullanabilirsiniz.

Özetlemek gerekirse hazırlayacağınız içeriğe göre H etiketinin sayısı değişmektedir. Bu nedenle H etiketinde sınırlama olmadığı gibi gereksiz H etiketi kullanımından kaçının. Kopya etiket kullanmayın, fayda sağlamak yerine siteniz için kopya içerik oluşturur ve web siteniz için çok büyük zararlara yol açabilir.

SEO için Dikkat edilmesi gerekenler;

 • İçerik başına sadece bir tane H1 etiketi kullanın (Başlık Zaten H1 Diye geçmektedir eğerki başlığınız h1 olmuyor ise makale içeriğinde başlığınıza h1 etiketi veip yazı içerisinde kullanabilirsiniz. )
 • H etiketlerini sırasıyla kullanın. (h1,h2,h3…)
 • Gereksiz H etiketi kullanmayın

H Etiketi Başlığı Nasıl Seçilmeli

H başlığını kullanırken uzun kuyruklu anahtar kelimeler seçin. Kullandığınız etiketler doğal ve kullanıcıların kolay bir şekilde anlaması için dil bilgisi kurallarına uygun olması gerekiyor.

 • Makalenizin daha okunabilir olması için H etiketleriyle bölün
 • Kullanıcılar makalelerin sadece %16’sını kelime olarak okuyor. Geriye kalan %84’lük kesim ise makale içerisinde kullanılan H başlıklarını okuyor. Bu nedenle H etiketi kullanırken makalenin ne anlatmak istediğini tam olarak kullandığınız başlıkta özetleyin.
 • Ayrıca Google, web sitelerini tararken etiketler yerine uzun kuyruklu H etiketlerini ön planda tutar. Taranabilen bir makale kullanıcılar tarafından çok rahat okunabileceği için SEO açısından da H etiketleri kullanırken uzun kuyruklu ve anahtar kelime olan başlıklar seçin.

Heading Başlıklarında %100 Trafik çekme Tekniği

 • Başlık etiketlerini seçerken anahtar kelimeler seçin
 • Kullanıcı makalenizi okurken sıkılmaması için Heading başlıklarını kullanın
 • Sadece bir tane H1 kullanın
 • Kullandığınız H etiketleri birbirleriyle aynı olmasın
 • H etiketlerinin hepsi anahtar kelime olsun
 • Kopya H başlıkları kullanmayın
 • Gereksiz H başlıklarını kullanmaktan kaçının
 • CTA uyumlu başlıklar kullanın (örneğin: iPhone x ücretsiz kargo ve uygun fiyat.)
 • Arama niyetine uygun başlıklar seçin (örneğim: iPhone X teknik özellikleri nedir)
 • Her bir sayfa için H1 etiketi kullanın
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Referanslar
Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edin
Teklif Alın

Profesyonel bir desteğe ihtiyacınız varsa, teklif almak için bilgilerinizi bırakabilirsiniz.