Google Analytics Nasıl Kullanılır: Eksiksiz Bir Kılavuz

Google Analtytics’e genel bir bakış atarak SEO’nuzu ve dijital pazarlamanızı geliştirmek için bütün verileri kendi yararınıza nasıl kullanabileceğinize dair detaylı bu kılavuzu sizin için hazırladık.

Peter Drucker, geçmiş dönemlerde, “Ölçemezsiniz, geliştiremezsiniz” demişti. Veriler olmadan, SEO stratejinizin nasıl bit etkiye sahip olduğunu öğrenmek imkansızdır. Performansı ve ilerleme aşamalarını izlemek ve analiz etmek pazarlamacılar için çok önemli bir etkendir.

Hupspot’ta yer alan bir ankete göre, ankete katılanların %61’i trafik ve potansiyel satış oluşturmanın en önemli sorunu pazarlama zorluklarının olduğu söyleniyor. C-suite beklediği potansiyel müşterileri elde edemediği zaman, yaptığınız çalışmaların önemli olup olmadığını sorgular. Veriler dijital pazarlamalar için çok önemli bir noktadır.

Hazırladığımız bu kılavuz, mevcut olan ücretsiz analiz platformu olan Google Analytics’e ve SEO uzmanlarının ve pazarlamacılarının bunu kendi yararına nasıl daha fazla kullanabileceğine dair ipuçları ve bilgiler hakkında yer verdik.

Google Analytics SEO’ma Nasıl Yardımcı Olur?

Google Analytics, kullanıcıların web sitelerini nasıl bulduğunu ve sitelerinde nasıl etkileşim kurduğuyla ilgili birbirinden farklı alanlarda veri erişimine olanak sağlar. Örneğin, kullanıcıların kaç kişisinin hangi sayfayı ziyaret ettiğini, o sayfada ne kadar süre kaldığı, kullanıcıların nerede yaşadığı, belirli anahtar kelimelerin nasıl performans verdiği hakkında birbirinden farklı veri erişimi imkânı sunar.

Google Analytics, web sitelerine kod aracılığıyla ya da WordPress eklentisi sayesinde site Kit ile entegre edilebilir. Bu bilgiler sayesinde SEO stratejilerinin ne kadar önemli ve etkili olduğunu belirleme konusunda adımlar atılarak iyileştirmeler yapabileceğiniz alanları ortaya çıkararak eksiklerinizi tamamlayabilmenize olanak sağlar.

Google Analytics Hakkında Ne Öğreneceksiniz?

Google Analyctics’in SEO için ne kadar önemli ve gerekli olduğunu öğrendiğinize göre hazırladığımız bu kılavuzda öğrenecekleriniz üstünde duralım.

Google Analytics’teki raporlar beş bölüme ayrılmıştır.

Raporlar:

 1. Gerçek Zaman
 2. Seyirci
 3. Edinme
 4. Davranış
 5. Dönüşümler
 1. Gerçek Zaman

Bu raporda, sitenizi ziyaret edenlerin kim olduğunu, ne yaptıklarını ve ziyaretçilerin yaptığı işlemleri gerçek zamanlı verilerini sunar.

Web sitenizde kullanıcıların dikkatini çekecek mükemmel bir içerik oluşturduğunuzda kaç kişinin okuduğunu görmek istediğinizde ya da yeni yüklediğiniz bir videoyu kimlerin izlediğini görmek istediğinizde bunu gerçek zamanlı raporlar sayesinde öğrenebilirsiniz.

Verilere anında ulaşmak için;

 • Google Analytics Kontrol Panelinin sol kenar çlbuğunda yer alan ‘Gerçek Zamanlı’ seçeneğine tıklayın.

Çozu zaman, gerçek zamanlı sitenizde son beş dakika içerisinde gerçekleşen işlemleri gösterir. Bazı gerçek zamanlı rapor son 30 dakika içindeki verileri görüntülemenize olanak tanır.

Diğer Gerçek Zamanlı Raporları İnceleyelim

Konumlar:

Farklı bir saat diliminde yaşayan ya da farklı dili konuşan kullanıcıların verilerine erişmek için konumlar raporunu kullanırsınız. Ayrıca konumlar raporunda mevcut kullanıcıların hangi coğrafyada, hangi sayfada ve sayfada ne kadar süredir bulunduklarını öğrenmenize olanak sağlar.

Trafik Kaynakları:

Trafik kaynakları, web sitenize hangi platform üzerinden geldiğini gösterir. Bu sosyal medya platformları olur, URL adresinizi doğrudan yazarak mı geldiğini gösteren rapordur.

Kısacası yeni bir sosyal gönderinin web siteniz için ne kadar trafik oluşturduğunu öğrenmek ya da yeni bir açılış sayfasının nasıl performans gösterdiğini öğrenmek istiyorsanız bu raporlama sistemi sayesinde gerçek zamanlı olarak son derece yararlıdır.

İçerik:

İçerik, kullanıcıların sitenizde hangi sayfaya geldiğini ve geldikleri sayfada ne kadar süre geçirdiklerinin öğrenildiği alandır. Belirli bir sayfadaki başlıkta, URL’sini ve aktif kullanıcıların yüzdesini içerik raporlaması alanında görebilirsiniz.

Etkinlikler:

Etkinlikler, gerçek zamanlı olarak kullanıcıların sitenizde sahip olduğu özelleştirilebilme imkânına sahip etkileşimleri izlemenize olanak tanır. Bu alanda reklam tıklamalarını, teknik incelemeyi, indirmeyi ya da video görüntülemelerini etkinlik rapor alanında kolay ve hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Ayrıca son yarım saatteki olayları görmek için ‘Olaylar (son 30dakika)’ alanını görüntüleyerek ya da o kategoriye özgün olan aktiviteyi görmek için olay kategorisine tıklayarak verileri daha da özelleştirebilmenize olanak sağlar.

Dönüşümler:

Dönüşümler raporu, en önemli hedefi, hedefin kaç kullanıcı tarafından tamamlandığını ve bu hedefi tamamlayan kullanıcıların yüzdesini görüntülemeye olanak sağlar. Ayrıca tamamı gerçek zamanlı olarak son 30 dakikayı göstermektedir.

 1. Seyirci

Kitle raporları, kullanıcıları ayarlanan parametrelere göre gruplandırılmaktadır. Web sitesini toplamda kaç kişinin aradığını, ya da geçen yıl kaç kullanıcının satın aldığını ve son iki hafta içinde gerçekleşen satış işlemlerini bu alanda öğrenebilirsiniz. Mevcut olan hedef kitlenizin belirli bölümlerini daha iyi hale getirmek için bu bilgileri kullanabilirsiniz.

Ancak akılda tutulması gereken çok önemli iki özellik bulunur:

 1. Ulaşmak istediğiniz kitleleri net bir şekilde tanımlamak
 2. Google, kitlelerin yeniden pazarlama kampanyalarına nasıl tepki verdiğinizi görmenize imkân sunan bir kitle raporu yayınladı.

Aktif Kullanıcılar

Aktif kullanıcılar alanı, web sitenizi 1-7-14 gün ya da 30 günde kaç kullanıcının ziyaret ettiğini görmenize olanak sağlar. Bu sayede hedef kitlenin web sitenizdeki ilgisini ölçmek için çok etkili bir yoldur.

Örneğin, farklı günlerde yüzlerce farklı kullanıcı web sitenizi ziyaret ediyor. Aktif kullanıcılar alanına girerek 1 günden 30 güne kadar inceliyor ve kullanıcıların tek seferlik web sitenizi ziyaret ettiğinizi görüyorsunuz. Bu hedef kitlenizle olan bağınızın koptuğunu ve kullanıcıların tek bir bilgi amacıyla girip tekrar web sitenize girmediğini gösterir.

Yaşam Boyu Değer

E-posta kampanyası aracılığıyla elde ettiğiniz potansiyel müşterilerin değerli olup olmadığı konusunda merak içindesiniz. Sosyal medyada daha fazla kaynak harcamaya değiş değmeyeceği konusunda karamsarlık içindesiniz.

Yaşam Boyu Değer raporu, sosyal medyalar, doğrudan, organik ya da yönlendirmeler aracılığıyla web sitenize gelen trafiğin uzun vadeli değerini hesaplamanıza olanak sağlar. Daha sonra edinilen bilgiler sayesinde kitleleri sıralayabilir, ortalama hedefler ve sayfa görüntüleri belirlenerek gelirleri görebilirsiniz.

Kohort Analizi

Kohort analizi, dijital pazarlama kampanyalarınız arasındaki değişkenlikler ve değişiklikleri karşılaştırmanıza olanak sağlar. Örneğin, web sitenizde yapmış olduğunuz değişikliklerin kullanıcılar üzerinde nasıl bir tepkiyle sonuçlandığını görmek için kohort analizi sayesinde görebilirsiniz.

Kohort Analizi ile elde edebileceğiniz diğer faktörler:

 • Satış, indirim, promosyon kampanyaları
 • Hedef kitler
 • Yeni ürün grupları ve servis teklifleri
 • Reklam içerikleri
 • Yeni web sitesi tasarımları
 • Kanallar

Kitleler

Kitle raporlarının içerisinde bulunan kitle raporu? Evet, yanlış okumadınız, bu bölüm ayrıntılı kitleler oluşturmanıza ve bunların analiz raporlarını diğer bölümlerde uygulamanıza olanak tanır. Daha detaylı ve daha kapsamlı raporlar için kullanılan en etkili alandır.

Tek seferde maksimum 20’ye kadar kitle oluşturabilir ve uygulayabilirsiniz.

Kullanıcı Gezgini

Kullanıcı gezgini raporu, toplu kullanıcıların davranışlarını incelemek yerine tekil kullanıcı davranışlarını diğerlerinden ayırarak detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Tekli kullanıcıların davranışları ise Client ID ve User ID ile ilişkisi bulunur.

Peki, bu verileri nasıl kullanırız?

Tek kullanıcıya özgü veriler, birden fazla kullanıcının ortalamadan çok daha büyük bir satın alma işlemini geliştirmesine neyin yol açtığını ve bir kullanıcının alışverişini tamamlamadan sepetini terk etmesinin nedenleri ve eylemleri hakkında bilgi almanızı sağlar.

Örneğin, Trendyol’da bir kullanıcı oyun bilgisayarı aldı. Sepetine ekledi ve kredi kartı bilgilerini gireceği zaman almaktan vazgeçti. Kullanıcının neden alışverişten vazgeçtiğini anlamak için kullanıcı gezgini raporu kullanılır. Her bir kullanıcı için ortalama oturum süresi, gelir hedef dönüşüm oranları ve hemen çıkma oranlarını görüntülemenize olanak sağlar.

Demografik Bilgiler

Demografik bilgilerde, kullanıcıların yaşı ve cinsiyetleri hakkında detaylı bilgileri edinmenize olanak tanır. Örneğin 25-34 yal arası kadınların belirli bir dönemdeki seans sürelerini görebilirsiniz. Elde edilen bu bilgileri reklam ve diğer pazarlama alanında kullanıcıların daha fazlasını web sitenize çekmek için faydalı bir yöntem olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca bu kategorilere göre özel segmentler oluşturabilir ve yeniden pazarlama kitleleri oluşturarak yeni kullanıcıların dikkatini çekmenize olanak sağlayabilirsiniz.

İlgi Alanları

Teknolojiyi seven kullanıcıların dikkatini web sitenize çekmek mi istiyorsunuz, Doğu Amerika yemeklerini kim sever?

Google Analytics bu bilgileri edinmeniz için ilgi alanları kısmını sizlere sunar. Bu bilgilere erişmek için yeniden pazarlama ve reklamcılık raporlama özelliklerini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

Etkinleştirme işlemlerini tamamladıktan sonra kullanıcılara ilişkin verileri aşağıdakilere göre görüntüleyebilirsiniz:

 • Yakın ilgi alanı kategorileri: “Yemek ve Yemek Meraklıları” ya da “Sürekli Alışveriş yapanlar” gibi geniş bir yaşam tarzı kategorisi.
 • Pazar İçi Segmentler: “Seyahat / Otel konaklamaları” ya da “ Bilgisayar ve bilgisayar parçaları” gibi ürünlerle ilgili alanları.
 • Diğer Kategoriler: “Saç Bakımı” ya da “Evcil hayvanlar / kediler” gibi daha spesifik kategoriler.

Yukarıdaki bilgiler özellikle yeniden pazarlama kampanyaları için en fazla tercih edilen yöntemdir. Ayrıca çok kullanışlı olduğu için aktif bir şekilde kullanılmaktadır.

Coğrafi Analiz

Coğrafi analiz, kullanıcıların yaşadığı bölge ve kullandığı dil hakkında bilgi almanıza olanak sağlar. Bu bilgiler yeni girişimleri daha iyi bilgilendirmek ve yeni fırsatlar yaratmak için kullanılabilir.

Davranış analizi

Davranış analizi, yeni kullanıcıların web sitenizle etkileşim kurmak için web sitenize tekrar geri dönüp dönmediğini belirlemeniz için yardımcı olur.

Üç kategoriye göre veriler görüntülenebilir:

 • Yeni kullanıcıların geri gelmesi
 • Sık sık gelen kullanıcılar
 • Yeni kullanıcılar

Örneğin, yeni bir kullanıcının bir ürünü ya da hizmeti satın aldıktan sonra geri gelmesini teşvik etmek için bu verilerden yararlanabilirsiniz.

Teknoloji

Bu rapor, hangi arama motoru ve hangi işletim sistemini kullandıkları, internete bağlanmak için hangi internet ağını tercih ettiğini de dâhil olmak üzere kullanıcıların web sitenizi nasıl görüntülediği hakkında bilgi edinmenize olanak sağlar.

Cep Telefonu

Kullanıcıların, web sitenizi bir tablet, masaüstü ya da mobil cihazla görüntüleyip görüntülemediğini ve Apple iPad, Samsung SM-G950 Galaxy S8 gibi belirli cihazlar ile görüntülemenizi sağlar. Bu bilgiler sayesinde web sitelerinin kullanıcıların kullandığı belirli cihazlar için optimize edilip edilmediğini kontrol ederek ve buna göre değişiklikler yaparak iyileştirmenize olanak sağlayabilirsiniz.

Google mobi öncelikli indekslemeye geçiş yapmaya başladığında en önemli özellik buydu.

Özel

Bu alan, Google Analytics’in kullanıcı segmentlerini daha iyi tanımlamanıza ve karşılaştırma yapmanıza olanak sağlar. Örneğin, mobil kullanıcıların hemen çıkma oranlarını, satıl alma yapanlarla karşılaştırın ya da organik trafiğinizin ne kadarının yeni kullanıcılardan oluştuğunu görün.

Verileri Özel Değişkenlere ya da Kullanıcı Tanımlıya göre sıralayın.

Bu veriler, hedef kitlenizin sitenize nasıl etkileşim sağladığına ilişkin son derece detaylı ve ayrıntılı özelleştirilebilir bilgileri görüntülemenize olanak sağlar.

Kıyaslama

Verilerinizi sektörünüzdeki diğer web sitelerinden toplanan verilerle karşılaştırma yapmanıza olanak sağlar. Kendinizi kanallar, konum ve cihazlar gibi alt kategorilere göre sektörünüzün geri kalanıyla karşılaştırın. Kaçırılan fırsatları bulmak için bu verileri kullanabilir ve fayda sağlayabilirsiniz.

Kullanıcı Akışı

Kullanıcıların sitenize girdikten sonra ne yaptığını öğrenmek için kullanıcı akışını kullanırsınız. Bu rapor sayesinde kullanıcıların sitenizde nasıl hareket ettiğinin görsel bir temsilini sağlayarak kullanıcıları türüne göre sıralar. Örneğin İstanbul’daki kullanıcıların nereden başladığını ve satın alma işlemleri üzerindeki döngüyü görmenize olanak sağlar. Bu ayrıntılı veriler sayesinde düzenlemeler yaparak kullanıcıların web sitenizden neden ayrıldığını gösterebilir.

 1. Edinme

Edinme raporu, kullanıcıların web sitenizi nasıl bulduğunu, web sitenize geldiğinde ne yaptıklarını ve bir form doldurarak belirli eylemleri tamamlayıp tamamlamadıklarına ilişkin bilgileri elde etmenize olanak sağlar.

Not: Google, Görsel Arama Raporlarının yakın zaman sonra Google Analytics’teki edinme raporlarına ekleneceğini duyurdu.

Tüm Trafik

Bu alan, size en fazla trafiğin hangi sitelerden gönderildiğini gösterir. Ardından hemen çıkma oranı, ziyaret başı sayfa oranı, hedef tamamlama vb. dâhil olmak üzere kullanıcılar tarafından gerçekleştirilen işlemlerin bilgilerini görüntülemenize olanak sağlar. Ayrıca veriler, kanallar ve kaynaklar /aracı gibi alt kategorilere ayrılabilir.

Kaynak / Aracı araştırmaya devam ederseniz, Google Analytics size görsel aramadan ne kadar trafik çektiğinizi gösterecektir.

İpucu: Bu bilgileri, bir Google Ads Kampanyasında organik olarak sıraladığınız bir anahtar kelimenin maliyetinin ne kadar olacağını karşılaştırarak organik trafiğinize bir dolar değeri atmak için kullanabilirsiniz.

Google Ads

Google Ads’e yatırım yapıyorsanız, bu verilerin nasıl performans gösterdiğinizi anlamak için çok önemlidir.

İlk olarak Google Ads ve Google Analytics hesaplarınızı bağlayın

Daha sonra aşağıdakilerle ilgili verileri görüntüleyebilirsiniz:

 • Kampanyalar
 • Anahtar Kelimeler
 • Arama sorguları
 • Günün Saati
 • Nihai URL’ler

Arama Konsolu

Web sitenizin organik aramalarda nasıl performans gösterdiğini anlamak istiyorsanız bu rapor çok uygundur. Öncelikle, Google Arama Konsolunu Google Analytics ile bağlamanız gerekiyor. Bağlama işlemi tamamlandıktan sonra binlerce veriye erişim imkânınız olacak ve Açılış Sayfaları, Ülkeler, Cihazlar ve Sorgular gibi alt kategoriler göre sıralama yapabileceksiniz. İşinize öncelik vermek için bunu kullanabilirsiniz.

Örneğin, sıralaması iyi olan ancak tıklama oranı düşük içerikler bulun. Ufak birkaç ayarlamalar ve düzenlemeler sonunda trafiğinizi oldukça yükseltebilir.

Sosyal

Sosyal sekmesi, insanların sosyal medyada içeriğinizle nasıl etkileşimde olduğunu gösterir.

Sıralama:

 • Ağ yönlendirmesi
 • Açılış sayfaları
 • Dönüşümler
 • Eklentiler
 • Kullanıcı akışı

Hedef kitlenizin zaten içeriğinizle etkileşimde bulunduğu platformları belirlemek, sosyal medya platformlarının site davranışını nasıl etkilediğini ölçmek ve daha fazla bilgi edinmek için bu bilgileri kullanabilirsiniz.

Kampanyalar

Kampanyalar raporu, ücretli kampanyaların nasıl performans verdiğini ve diğer girişimlere kıyasla nasıl olduklarını anlamanıza olanak sağlar.

Veri Sıralama Ölçütü:

 • Tüm Kampanyalar
 • Ücretli Anahtar Kelimeler
 • Organik Anahtar Kelimeler
 • Maliyet Analizi

Maliyet verilerinizi yüklediğiniz takdir de Google dışı kampanyaların ölümleri ile karşılaştırma yapma olanağı sağlarsınız.

 1. Davranış

Davranış raporları, site aramasını kullanma, görüntüledikleri içerik, sayfaların ne kadar hızlı yüklendiği vb. dâhil olmak üzere kullanıcıların sitenizde gerçekleştirdiği eylemler hakkında verilere ulaşmanızı sağlar. Bu bilgiler sitenizin amaçladığı gibi performans göstermediği alanları ortaya çıkararak düzenleme yapma olanağını size sunar.

Davranış Akışı

Davranış akışı raporu, kullanıcıların web sitenizde izlediği yolu gösterir. Örneğin, yüzme havuzlarını kışa hazırlamakla ilgili hazırladığınız içeriği okuyanlar daha sonra herhangi bir satın alım yaptılar mı? Bu raporu kullanmanız için Etkinlikleri kurmanız ve takip ederek analiz etmeniz gerekmektedir.

Site İçeriği

Site içeriği, kullanıcıların mobil kullanıp kullanmadıklarını, alış veriş yapıp yapmadıklarını, trafiğin organik olup olmadığını vb. dâhil olmak üzere size çok kapsamlı veriler sunar. Bu veriler belirli bir içerik parçasının iyi performans gösterip göstermediğini belirlemenizde çok yardımcı olur.

Bir içeril pazarlamacısıysanız, bu Google Analytics raporu ana moddur. Bu raporu hangi blog başlıklarında en iyi performansı gösterdiğini bulmak için kullanabilirsiniz.

En iyi performans gösteren başlıkları bulmak için şu adımları izleyin:

 • Google Analytics > Davranış > Site İçeriği> Tüm sayfalar
 • İlk olarak Sayfa başlığına tıklayın
 • En iyi performans gösteren sayfa başlıklarına sahipsiniz.

Site Hızı

Site hızı raporu, içeriğin ne kadar hızlı yüklendiğini ve trafik kaynağına göre sıralanabileceğini, örneğin mobil müşterinin daha yüksek yükleme süresini yaşayıp yaşamadığını gösterir. Bu rapordan en iyi şekilde yararlanabilmek için, hangi tarayıcının indirme süresini yavaşlattığını gösteren LunaMetcis’in sunduğu gibi özel raporlar oluşturmanızı kesinlikle tavsiye ederim.

Site Arama

Bu rapor, site kullanıcıların sitenizdeki arama işlevini nasıl kullandığını gösterir. Bu bilgilerle optimize etmeniz gereken anahtar kelimeleri bulabilir ve içerisindeki boşlukları bulup bundan faydalanabilirsiniz.

Etkinlikler

Google Analytics, bir etkinliği “web sayfası veya bir ekran yüklemesinden bağımsız olarak izlenebilen içeriklerle kullanıcı etkileşimleri” olarak tanımlar. Örneğin, bir PDF dosyasının indirilmesi, videonun görüntülenmesi ya da form gönderimi vb.

Etkinlik raporu aşağıdaki gibi sıralanır:

 • En önemli etkinlikler
 • Sayfalar
 • Etkinlik akışı

Yayıncı

Yayıncı raporu, gösterimler, tıklamalar da dâhil olmak üzere web sitenizden nasıl para kazandığınıza ilişkin verilerin yer aldığı alandır. Yayıncı raporu, AdSense ya da Ad Exchange ile bağlantılı olması gerekir. Daha sonra yayıncı sayfaları ve yayıncı yönlendirenler hakkında bilgileri görüntüleyebilirsiniz.

Deneyler

Deneyler işlevi, web sitenizin varyasyonlarını test etmenize olanak sağlıyor. Örneğin web sitenizde yeni karşılama mesajınız eskisinden daha iyi bir dönüşüm sağladı mı?  Bu özelliğin yerini daha iyi bir platform olan Google Optimize aldı.

 1. Dönüşümler

Google Analytics’in bu bölümü tamamlamış eylemler ile ilgilidir. E-postanıza kaç kişi kayıt oldu, kaç kullanıcı ürünü satın aldı. Bu soruların cevaplarını işletmenizin sağlığı ve SEO çalışmalarınızın başarısı hakkında binlerce bilgiye erişmenize olanak sağlar.

Hedefler

Hedefler, sizin izlemek istediğiniz eylemlerdir. Hedefler raporu, oluşturduğunuz hedeflere göre kullanıcıların eylemleri hakkında detaylı bilgi verir. Oluşturduğunuz etkinliklerin daha büyük eylemlere katlı sağladığını anlamak için hem mikro hem de makrohedefler belirleyebilirsiniz.

Örneğin, web sitenizde yer alan bir makalenizi okuyan kullanıcı daha sonra yeni bir bilgisayar koltuğu almaya katkıda bulundu mu?

İlk olarak bir hedef oluşturun, daha sonra verileri aşağıdaki işlemlere göre uygulayın:

 • Hedef URL.
 • Ters Hedef Yolu
 • Huni görselleştirme
 • Hedef Akışı

E-ticaret

E-ticaret raporu aşağıdaki gibi sıralanır:

 • Ürün
 • Satış
 • İşlem
 • Satın Alma Süresi

Bu verilere erişmek için E-ticaret kodu parçasını sitenize eklemeniz gerekir.

Çok Kanallı Dönüşüm Hunileri

Hedef kitlenizle iletişim kurmanın birbirinden farklı yolu varken en faydalı yolun olduğunu söylemek gerçekten zordur. Bu rapor, farklı kanalların dönüşüm huninize nasıl girdiği konusunda detaylı araştırma yapar.

İlk olarak E-ticaret snippetini sitenize ekleyin. Daha sonra aşağıdaki adımları izleyin:

 • Desteklenen dönüşümler
 • En iyi dönüşüm yolları
 • Yol uzunluğu

Çok kanallı dönüşüm raporunu kullanmayı gerçekten çok seviyorum. Sosyal medya dönüşümlerini izleye E-ticaret markaları için çok yararlıdır.

İlişkilendirme

İlişkilendirme raporu, dönüşüm yolundaki noktalara kredi atlamak için kuralları ifade eder. Örneğin, bir kullanıcı sizin tarafınızdan gönderilen E-postayı okuduktan sonra tanıtım belgesini indirip ürünü satın aldı mı? Sizin seçtiğiniz ilişkilendirme modeli, dönüşüm kredisinin E-posta ve tanıtım belgesi arasında nasıl bölüneceğini belirler.

Google Analytics Yönetici Gösterge Tablonuzu Nasıl Kurarsınız?

Yukarıda sizinle paylaştığımız raporlar, farklı platformlarla bağlanmanızı ya da parçacık eklemenize ihtiyaç duyar. Özelleştirmelerin çoğu, yürüttüğünüz işin türüne bağlı olacaktır, ancak bu ayarları çoğu site sahibi için kesinlikle öneririm.

 1. Mülk Ayarları

Öncelikle, bu uzmanlık raporlarının tamamını etkinleştirdiğinizden emin olun. Google Analytics’te oturum açın ve daha sonra Yönetici > Mülk Ayarlarına gidin.

Daha sonra aşağıdaki işlemleri kontrol edin:

 • URL doğru mu?
 • Demografi ve İlgi Alanı Raporlarını Etkinleştir > Açık
 • Gelişmiş bağlantı İlişkilendirmeyi Kullan > Açık
 • Raporlamada Kullanıcı Metriğini Etkinleştir > Açık
 • Google Ads bağlantılı mı ve PPC verileri dolduruluyor mu?
 • Google Search Console doğru bir şekilde bağlanmış mı?
 1. Ayarları Görüntüle

Şimdi bazı temel ayarları kontrol edelim.

Yönetici> Görünüm Ayarlarına gidin.

Daha sonra aşağıdaki işlemleri kontrol edin:

Yönlendirme spamının çoğunu filtrelemek için “Bot Filtreleme” bölümüne giderek kutuyu işaretleyin.

 1. Filtreler Ekleyin

Filtreler, sizin ve kullanıcıların IP adreslerinden gelen spam trafiğini ve trafiği filtreleyerek en doğru verileri elde etmenize yardımcı olur. Bu sayede neden kendinizi dönüştüremeyeceğinizi anlamak için zaman kaybetmezsiniz.

Google Analytics’te kendi IP adresiniz için filtre nasıl ayarlanır:

 • Google Analytics’te oturum açın
 • Rotayı ayarla Yönetici> Görünüm Ayarları> Filtreler> Filtre Ekle’ye
 • Filtreyi isimlendirin
 • “Hariç tut” u seçin
 • “IP adreslerinden gelen trafiği” seçin ve IP adresini ekleyin
 • “Eşittir” i seçin
 1. Hedefler

Önemli olan tek veri site trafiği değildir. İzleyebileceğiniz birden fazlı yöntem ve hedefler vardır. Hedefler, Google işletmeniz için en önemli konuları öğrenmenize olanak sağlar.

Hedef belirlemek için Yönetici > Hedefler (Görünüm Oluştur sekmesinin altında ) > Yeni Hedef’e tıklayın.

 1. Gösterge Tabloları

Google Analytics’i bu kadar güçlü ve farklı kılan şeylerden birtanesi de özelleştirme yeteneğidir.

Gösterge tabloları, işletmeniz için en önemli istatistiklerin ve verilerin üst düzey bir görünümünü sağlar. İhtiyaçlarınıza bağlı olarak basit veya çok derinlemesine araştırmalar yapar.

Göz önünde bulundurulması gereken gösterge tablosu örneği:

 1. Uyarılar

Hesabınızda belirli parametreler ile karşılaşırsa size bir uyarı bildirimi gönderir. Sürekli Google Analytics’te bulunmayanlar için çok önemli ve kritik bir adımdır. İlk olarak aynı gün organik trafiğin %20 azaldığına ve aynı gün organik trafiğin %20 arttığında bir uyarı ayarlamanızı kesinlikle öneririm. Bu işlemler sizi değişiklikler konusunda uyaracaktır.

Peki, bu işlemleri nasıl yaparız, aşağıdaki adımları izleyelim:

 • Google Analytics’te oturum açın
 • Yönetici kontrol paneline gidin
 • Tıklayın Özel Uyarısı> Yeni Alert

Bu aşamaları tamamladıktan sonra bir isim yazarak uyarılarınız için parametreleri ayarlayın.

 1. Google Analytics Sağlık Kontrol Listesi

Google Analytics’in nasıl çalıştığını anlamanın en iyi yolu, konuyu derinlemesine incelemek ve bir detaylı bir kontrol yapmak gerekir.

Aşağıdaki 10 madde ile kontrol listesine başlayalım:

 • Ek platformlar bağlı mı? (Google Ads vb.)
 • Site araması etkin mi?
 • Anında işlem yapılmasını gerektiren herhangi bir metrik değişiklik için uyarıları ayarladınız mı?
 • Kendi IP adresinizi ve şu anda web sitenize trafik gönderen spam sitelerini engellemek için filtreleri eklediniz mi?
 • Demografi ve İlgili Raporları etkinleştirdiniz mi?
 • Kullanıcılar web sitenize geldiğinde ihtiyaç duyduklarını her şeyi sitenizde bulabiliyor mu?
 • Kullanıcıların web sitenizden hemen çıkma oranı nedir?
 • Geçen hafta web sitenizdeki trafik önemli bir oranda arttı ya da azaldı mı? Öyleyse, hangi kaynaktan organik, ücretli ya da yönlendirme geldi.
 • Hangi anahtar kelimelerle sıralamanın üst sırasında yer alıyorsunuz
 • Web sitenizdeki en popüler içerik hangisi, anahtar kelime hangisi

Her şeyi tamamlayın

İyi bir SEO uzmanı için, Google Analytics’i en iyi şekilde anlamak ve en iyi şekilde verim almak çok önemli bir konudur. Google Analytics, sadece neyin işe yaradığını değil, nedenini de anlamanıza yardımcı olur. Bazı durumlarda bir stratejinin başarılı olduğunu görebilir ve sadece verilere yanlış açıdan baktığınızı fark edersiniz.

Yukarıda anlattığımız verilere tamamen ücretsiz olarak erişebilirsiniz. Sadece bunları nasıl kullanacağınızı bilmeniz yeterli olacaktır.

Yukarıda aktardığımız bilgilere ek olarak merak ettiğiniz konular olursa yorum yaparak bizlere gönderebilirsiniz. Her zaman en iyi ve en doğrusunu en güncel şekilde sizlere sunmak için çok çalışacağız.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Referanslar
Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edin
Teklif Alın

Profesyonel bir desteğe ihtiyacınız varsa, teklif almak için bilgilerinizi bırakabilirsiniz.