Dijital Pazarlama Teknikleri: İşiniz İçin En İyisini Keşfedin!

Dijital pazarlama teknikleri dijital dünyada bulunan bütün mecraları kullanarak potansiyel kitleniz ile iletişime geçmeniz demektir. Tabii ki bu iletişime geçiş esnasında oldukça dikkatli olmanız gerekmektedir. Eski nesil ticaret modelinde iş veya işletmenin bir hata yapması kolayca yayılmazdı. 

Fakat günümüzde bu durum oldukça farklı çalışmaktadır. Dijital iletişim fiziksel dünyada bulunan iletişim modelini çok hızlı bir hale getirdi. Bu nedenle “Viral Yayılma” tabiri adı verilen bir durum oluştu. Hal böyle olunca iletişim teknikleriniz çok iyi olmak zorundadır. 

Pekii neyi nasıl yaparsanız iletişiminiz kuvvetli olur ve kitlenizi daha fazla bir hale getirerek onlarca güzel iletişimler kurabilirsiniz? Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan hemen konuya listeleme yaparak giriş yapalım.

Twitter’da Listeler Yayınlayın

Twitter listeleri neredeyse en çok trafik ve potansiyel kitle yakalanmasına yardımcı olacak bir yapıdır. İşte Twitter listelemelerinden bir örnek;

Görmüş olduğunuz gibi listelemeler yapabilirsiniz. Fakat görselde ki örneğin dışında bir farklı teknik vermek isterim. Listelerinizin başlarına emoji koymanız sizler için oldukça iyi olacaktır. rakam koymak yerine emojiler ile listeleme yamanız içeriğinizin daha fazla kişi tarafından etkileşim almasına yardımcı olacaktır. 

Kitlenizi Çaprazlara Yöneltin

Çağımızda hemen herkesin birden fazla sosyal mecrada hesabı var. Yine hemen herkes her platformda farklı karakterler ile yaşıyor ve ilerliyor. Bu nedenle kitlenize önce ilk nereden ulaştığınızı bilmeniz gerekiyor. 

Peki kitlenizi çaprazlara yönetmeniz için atmanız gereken adımların sırası nasıl olmalıdır? Dilerseniz gelin bu konuyu maddeleme yaparak detaylandıralım.

 1. Öncelikle tüm analiz araçlarını kurmanız gerekiyor. Kim girmiş? Nasıl gelmiş? Ne yapmış?
 2. Daha sonra insanları hangi tarzda nereye yönlendirmeniz gerektiği kararlaştırmanız gerekiyor.
 3. Örneğin bir kişi web sitenize giriş yaptı. Giren kişiye mail aboneliği onayı sunmanız gerekli.
 4. Mail listenize sık sık güzel mailler atmanız gerekmektedir. Attığınız maillerde bu sefer kitleyi sosyal medya hesaplarınıza yönlendirerek sık sık sizlerden bilgi almalarını sağlayın. 
 5. Son olarak tüm bu aşamaları birbiri ile harmanlayarak sık sık tekrar edin.

Gördüğünüz gibi kitlenizi çaprazlara yöneltmeniz oldukça kaliteli bir taktiktir. Bu teknik sayesinde projenizi ya da markanızı hızlı bir şekilde tanınan bir hale getirebilirsiniz. 

YouTube’da Uzun Videolar Yayınlayın

Youtube üzerinde yayın yapmak tabii ki oldukça önemli bir teknik. Kısa ya da uzun fark etmez fakat önemli olan insanların sizi dinlemeye devam etmesidir. Bunu sağlayan bir marka olduğunuzda hatıralarda kalmaya başlarsınız. Hatıralarda kalmak ise sizlere yüksek oranda geri dönüş sağlayacaktır. 

Daha detaylandırmamız gerekirse yapmanız gerekenleri şu şekilde maddelem yapabiliriz. 

 • Uzun videolar daha samimi gelmektedir.
 • Uzun videolar biraz önce de söylediğim gibi hatıralarda daha fazla kalmanıza yardımcı olur.
 • İnsanlar sizinle daha fazla vakit geçirmiş olur.
 • Karşılarında bir muhatap görmelerinden kaynaklı olarak sizinle duygusal bir bağ kurarlar vb. 

Orijinal Araştırma İçeriğini Yayınlayın

Orjinal araştırmalar tıpkı videolar kadar ilgi görmektedir. Yapacağınız araştırmalar tamamen sizin ve/veya ekibiniz tarafından araştırılması gerekiyor. Bunu basit anketlerle dahi yapabilirsiniz. 

Yaptığınız araştırma sonuçlarını tüm süreci açıklayacak şekil de yaparsanız insanlar sizinle daha fazla ilgilenmeye başlar. 

Yaptığınız araştırmalarda dikkat etmeniz gerekenler ise şu şekilde: 

 • Araştırma sonuçlarınızda rakamsal veriler kullanın.
 • Araştırmalarınızı uzun dönemlerde sonuca ulaştırın. (1 yıllık 100 bin kişiye yaptığımız araştırma vb.) 
 • Grafiksel görüntüler geliştirin ve insanların grafik verilerini görmelerini sağlayın.
 • Uzman görüşlerini araştırmanızın içerisine ekleyin. Yani yaptığınız araştırmaları sektörel bir uzmana yorumlatın ve yorumlarını içeriğinizin içerisine ekleyin. 

Görmüş olduğunuz gibi orijinal verileri yayınlamak işiniz ve markanız için oldukça önem arz etmektedir. 

İçeriklerinizin Başlıklarını Uzun Tutun

Başlıkların uzun olması yapılan araştırmalara göre sosyal medya platformlarında bolca paylaşılmaya ve yayılmaya olanak sağlamaktadır. Bu nedenle içerisinde anahtar kelimelerinizde bulunacağı şekil de tüm içeriklerinize uzun uzadıya başlıklar atınız. 

Grafikte görmüş olduğunuz gibi kelime sayılarının uzun olması paylaşma oranlarını olumlu derecede etkilemektedir. 

Dijital pazarlama teknikleri konusunu işleyerek ürettiğim içeriğin sonuna geldik. Merak ettiğiniz her konu hakkında detaylı bir şekil de sorular sorabilirsiniz. Esen kalın…

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Referanslar
Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edin
Teklif Alın

Profesyonel bir desteğe ihtiyacınız varsa, teklif almak için bilgilerinizi bırakabilirsiniz.