2022’de Kitlenizle Muhteşem Backlink Ağı Kurmak (Backlink Stratejisi Rehberi)

Backlink stratejisi oluşturmak dijital dünya üzerinde potansiyel müşterilerinizin ya da okuyucuların sizden bahsetmeye başlamasını sağlamak üzerine uygulanan bir dizi tekniğe verilen isimdir. 

Nasıl ki fiziksel dünyada tüm tüccarlar ve ticaret erbapları yeni müşteri kazanmak ve kazandıkları müşterileri kaybetmemek adına birbirinden farklı teknikler uyguluyorsa dijital dünyada da bu tamamen bu şekilde ilerliyor. 

Bu içeriğimde sizler için daha önce sektör içerisinde duymadığınız eşsiz tekniklerimden bahsedeceğim. Bu içerikte klasik blackhat teknikli backlink stratejilerinden bahsetmek yerine doğal yollar ile belki de tek bir içeriğiniz sayesinde binlerce backlink alabileceğiniz teknikleri kaleme alacağım. Hadi hazırsak başlayalım.

Kaynak Sayfası İle Backlink Stratejisi Oluşturma

Kaynak sayfaları daha önce duymamış olabilirsiniz. Kaynak sayfası genelde liste içerikleri üreten web sitelerinin yaptığı iş ve işlemlere verilen sektörel bir isim. Backlink bulmak için kaynak sayfalarını yazılımsal “Dork” adı verdiğimiz bir teknikle kolayca bulabilirsiniz. 

Karşınızda Google aramalarında kolaylıkla karşınıza çıkacak dorklardan 5 tanesi: 

  • “{seo}” + “önerilen web siteleri”
  • “{seo}” + “önerilen kaynaklar”
  • “{seo}” + “daha fazla okuma”
  • “{seo}” + “önerilen okuma”

Yukarıda görmüş olduğunuz dorklar içerisinde bulunan “SEO” kısmına hizmet verdiğiniz alan neyse onu yazıyor ve Google’da arıyorsunuz. Sizlere örnek olması açısından ben “Önerilen Web Siteleri” dorkunu kullandım. 

Gördüğünüz gibi Shiftdelete.net platformu önerilen web siteleri adı altında bir liste içeriği oluşturmuş. Bu aşamadan sonra yapmanız gereken tek şey bu içeriği oluşturan kişiye ulaşmak ve sahip olduğunuz web sitesinin de o liste içerisinde bulunmasını rica etmek.

Stratejilerinize Özel Özgün İsimler Verin

Bu içeriğin alt başlıklarından da bir tanesi olan özgün isim verme tekniği kulağa biraz tuhaf gelse de kitlenizin oldukça ilgisini çekiyor. Örnek vermek gerekirse bu içerik içerisinde bulunan biraz sonra okuyacağınız tekniklerimden bir tanesinin ismi “Köşe Kapmaca Yöntemi 1.0” 

Özellikle bizim sektörümüz içerisine baktığımızda yıllardır binlerce eğitmen yüzlerce kitapta hep aynı başlıklar aynı konular ele alınıyor. Backlink oluşturmak, adınızın farklı platformlarda anılmasını sağlamak için özgün olmak zorundasınız. 

“Köşe Kapmaca Yöntemi 1.0” adını vermiş olduğum tekniğin ismi backlink tekniklerinden bir tanesi. Bu tekniğin özel bir isim olması üstüne bir de tekniğin işe yaraması demek rakiplerinizin ya da farklı web sitelerin bu tekniği kullanarak içeriklerine eklemeleri demek. Tabii ki bu ekleme sonucunda web sitenin güzel backlinkler kazanacağından emin olabilirsiniz.

Özgün isim üretme konusunda sana şu teknikleri kullanmanı önerebilirim. İşte o muhteşem teknikler:

  1. Gerçek yaşamdan esinlenme ( Köşe Kapmaca Tekniği)
  2. Geçmiş olaylardan esinlenme ( Saadet Zinciri Tekniği)
  3. Akılda kalıcı birkaç kelimenin harflerini birleştirmek ( “Sam”et + “Sa”ğlam = Samsağ Tekniği)
  4. Anlamlı kelimeleri yazma tekniği (Bir kağıda sektörel tüm kelimelerinizi yan yana yazın ve altlarını çizerek okumaya başlayın. Bir süre sonra aklınıza ilginç özgün isimler gelmeye başlayacaktır.)

Yukarıda işlemiş olduğum tekniklere göz atarak uygulamaya koyabilirsiniz. Bu sayede özgün teknik isimleri üretir ve insanların sizi takip etmesini sağlayabilirsiniz. 

Podcastler İle Backlink Oluşturma

Podcastler günümüzde oldukça büyük bir kitlesi olan tür haline geldi. İlginç değil mi? Bencede pekii bu durumu kendi lehimiz için nasıl kullanabiliriz? Yapmanız gereken çok basit. Ücretsiz bir şekil de sizin alanınızda podcast yayınlayan kişilere ulaşıp konuk olmak istediğinizi belirtirsiniz. 

Yayıncı ile güzel bir Podcast sohbeti yaparsınız. Peki ya sonra? Yayıncı kendi sitesinde ya da platformunda sizinle yaptığı yayını dinleyicilere ulaşabilmek için paylaşmaya başlayacak. Bu sayede kolayca bağlantı oluşturmaya başlayacaksınız.  

Aktif Podcast Yayınları Nasıl Bulunur?

Podcast yayınları bulmak oldukça kolay. Biliyorsunuz ki Google görsel arama adında bir teknolojiye sahip. Sektörünüz içerisinde en çok tanınan bir veya birkaç kişinin görsellerinin ekran görüntülerini alın. Google görseller içerisine yükleyin. 

Gördüğünüz gibi görsel olarak arama yaptığınız kişi hakkında biraz araştırma yaptığınızda katılmış olduğu ve sizlerinde katılma ihtimali olduğu podcastler bulabilir, katılabilir ve kolayca backlink alabilirsiniz. 

Etkili İçerik Formatlarını Kullanın

Etkili içerik formatı bir içeriğin okuyucuyu daha fazla etkilediği içerik formatlarından bir tanesidir. Etkili içerik formatı kullanarak geliştireceğiniz içerikleriniz kitlelerin daha çok ilgi göstermesine ve dolaylı yoldan kaynak, bağlantı, önerme gibi nedenler sayesinde backlink almanıza yardımcı olacaktır. 

Peki nedir bu etkili içerik formatları? Hadi gelin hemen birkaç etkili içerik formatını sizler için kaleme alalım ve detaylandıralım;

Liste İçerikleri

Liste içerikleri genelde okuyucuların alan fark etmeksizin çok sevdiği içerik türlerinden birisidir. Sosyo güncel bloglara ve haber sitelerine baktığınızda “Eşsiz bir tatil geçirebilmek için yapılması gereken 10 önemli durum.” gibi başlıklarla içerikler yayınladıklarını göreceksiniz. 

Tıkla ve Google Görseller hakkında sizler için yazmış olduğum içeriğin detaylarını gör.

Bu içeriklerden sizlerde kendi sektörünüz için geliştirerek daha fazla okuyucu yakalamayı ve yakaladığınız okuyucu kitlesini dolaylı yoldan sizlere backlink vermesini sağlayabilirsiniz. 

Sınav ve Soru Cevap İçerikleri

Soru cevap içerikler genelde sosyal medya platformlarında oldukça popüler. Sektörel olarak farklı soru cevap platformlarını kullanarak kitlenizin eğlenebileceği ya da ilgisini çekebileceği sınavlar hazırlar ve onlara sembolikte olsa belge verebilirseniz sizlere oldukça yararı olacaktır. 

Özellikle başarı belgesi insanların sizin web sitenizi direkt olarak farklı mecralarda paylaşmasına neden olacak ve doğal yoldan backlink kazanmaya başlayacaksınız. 

“Nasıl Yapılır” İçerikleri

Nasıl yapılır içerikleri forumlarda ve sosyal medya platformlarında oldukça hızlı yayılacak içerik türleridir. Bir konu hakkında birisi soru sorar ve sizin içeriğinizi daha önce okuyan bir kişi “Şu sitede bu işlemi nasıl yapacağını güzel bir şekil de anlatmışlar istersen bir göz at.” demesine yarar sağlayacaktır.

Bu sayede yine kolayca onlarca belki yüzlerce kaynaktan backlink almaya başlayacaksınız. 

İnfografik İçerikleri

İnfografik içerikler daha çok tasarımsal anlamda okuyucularına yardımcı olan içeriklerdir. İki üç ya da dört A4 uzunluğunda tek grafiksel görsel üzerinde veriler, tahminler ve araştırma sonuçları bulunur. Bu sonuçlar grafiksel anlamda görsel olarak göze hoş geldiğinden okuyucuların ilgisini çeker. 

İnfografiklerin önemini anlatan bir infografik

Hatta çoğu içeriğinizin içerisine infografik tasarlayarak yayınlama yaparsanız o görseliniz bir süre sonra farklı web sitelerinde yayınlanmaya başlar ve kaynak olarak backlink almaya başlarsınız. 

Video İçerikleri

Video içerikler günümüzün en önemli içerik türüdür. Yapılan araştırmalara göre bir günde video olarak milyonlarca içerik paylaşılıyor olsa da halen yeterli olmadığı sonucuna varılıyor. 

Peki insanlar ne istiyor? “Video İçerik” özellikle dijital pazarlama sektörü içerisinde yer alan bir web siteniz varsa video içerik üretme konusuna odaklanmanızı tavsiye ederim. Sebebi ise meslektaşlarımızın tembel olması. 

Uzun uzadıya blog yazılarından ziyade video içerikler yayınlayarak üstelik bunları bloglarınızın içerisine serpiştirerek bir içerik üretme sürecine girerseniz marka bilinirliği ve backlink ağı oluşturma noktasında rakiplerinizin on adım önüne geçersiniz. 

Köşe Kapmaca Yöntemi 1.0

Köşe kapmaca oyununu bilirsiniz. Bahsedeceğim teknik tamamen köşe kapmaca oyununa benzeyen bir teknik olduğu ve daha geliştirilmeye açık olduğu için ismi “Köşe Kapmaca Yöntemi 1.0” olarak verildi. Bu teknikte öncelikle alanınızda daha önce yazılmış fakat geçerliliği azalmış ya da bilgi anlamında eksik kalmış makaleleri buluyorsunuz.

İkinci aşama olarak o içeriğin yeni haliyle güzel bir makale üretiyorsunuz. Daha sonra sıralama almadan önce ilk sıralarda olan web site sahiplerine ulaşıp durumu onlara izah ediyorsunuz. Son olarak eskimiş bilgiye sahip içeriğin sahibini sizin yazmış olduğunuz içeriğe backlink vermesi için ikna ediyorsunuz işte bu kadar basit.

Profesyonel İpucu: Yakın zamanda sektörünüzde bir şey değiştiyse, değişiklikten önce yayınlanmış makaleleri bulmak için Google’ın tarih işlevini kullanın.

Gördüğünüz gibi bir arama yaptıktan sonra araçlar/herhangi bir zaman sekmelerine tıkladığınız da karşınıza çıkacak olan tarihlerden geriye doğru olanı seçerek bu tekniğimi daha kolay bir şekil de kullanabilirsiniz.

Haberin Var Mı Yöntemi

Eski yıllarda muhabirler günümüzden çok daha fazla önemli bireylerdi. Magazin, siyaset ve daha onlarca alanlarda yardım alabilmek adına muhabirlere iyi davranılırdı. Günümüzde gazeteler eskisi kadar triaj almasa da internet sitelerinde yayın yapan muhabir tayfası bizler için bir biçilmiş kaftan değerinde. 

Bu tekniğimin adı başlıktan da anlayabileceğiniz gibi “Haberin Var Mı?” tekniği. Aslına bakılırsa “Haberin var mı?” tekniğim ile “Köşe kapmaca yöntemi 1.0” birbiriyle çok yakın bağlantıya sahip iki teknik. 

Bir önceki tekniği uyguladıktan sonra yapmanız gereken tek şey sektörel haber sitelerinde içerikler yayınlayan muhabirlere ulaşarak “Böyle bir içeriğim var ve bu içeriğin önemi şu şekil de haberin var mı?” diyerek yayın yaptığı platformda adınızı geçirecek şekil de içerik üretmesini sağlamak.

Kulağa çok ilginç geliyor değil mi? Fakat işe yarıyor. 

İçeriğimizin burada sonuna gelmiş bulunuyoruz. Backlink stratejisi oluşturmak hakkında yazmış olduğum bu içerikten dolayı aklınıza takılan herhangi bir soru, sorun, görüş ve öneriniz varsa hemen benimle iletişime geçebilir ve detayları kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Esen Kalın…

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

One Response

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Referanslar
Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edin
Teklif Alın

Profesyonel bir desteğe ihtiyacınız varsa, teklif almak için bilgilerinizi bırakabilirsiniz.